Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na pierwszą wystawę po wznowieniu swojej działalności

KW 9:43 29 maja 2020
wikipedia.com
Zamek Królewski w Warszawie wznowił swoją działalność i zaprasza do odwiedzin. Właśnie ruszyła nowa wystawa ,,Niezwykły dar Króla. Pokaz naczyń z serwisu sułtańskiego ze zbiorów polskich”.

Pokaz naczyń z serwisu sułtańskiego to zdaniem muzealników wyjątkowe wydarzenie nie tylko w historii wystaw organizowanych w Zamku, ale również w skali całej Polski.
-- Pokazywany w Zamku po raz pierwszy, serwis ten jest najsłynniejszym dziełem Królestwa Manufaktury Fajansu w Belwederze, założonej przez Stanisława Augusta i działającej w latach 1770-1780  podkreśliła kurator wystawy dr Anna Szkurłat.

Jeden z kompletów stołowy, który jest udostępniony dla zwiedzających, powstał w 1776 roku. Król Polski przesłał go w darze tureckiemu sułtanowi Abdulowi Hamidowi I. Na naczyniach umieszczone są inskrypcje w języku tureckim, które wykonano ze złota. Drugi zestaw został stworzony w 1795 roku.

Ekspozycja jest pierwszym z cyklu prezentacji ceramiki ze zbiorów Zamku.
Wystawa będzie czynna w godzinach otwarcia zamku od 28 maja do 13 czerwca. Z powodu koronawirusa obowiązuje wyłącznie zwiedzanie indywidualne, przy wejściu obowiązują limity.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze