Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

"Wywieszenie baneru prezydenta i flagi LGBT na Giewoncie nie było przestępstwem". Jest decyzja prokuratury

ASy 10:59 4 grudnia 2020
Krzyż na Giewoncie z banerem Strajku KobietFacebook/Strajk Kobiet
W piątek prokurator Barbara Bogdanowicz podała, że wywieszenie banneru prezydenta Dudy oraz tęczowej flagi LGBT nie miało znamion czynu zabronionego.
Jak dodała szefowa zakopiańskiej prokuratury, śledczy prowadzili postępowania w niezbędnym zakresie z artykułu 196 Kodeksu Karnego czyli w sprawie obrazy uczuć religijnych.

Do Prokuratury Rejonowej w Zakopanem w tym roku wpłynęły trzy sprawy dotyczące wieszania banerów lub flag na krzyżu na Giewoncie. Trzecia sprawa zawieszenia baneru Strajku Kobiet na krzyżu na Giewoncie jest w toku.

Pierwsza sprawa dotycząca umieszczenia baneru wyborczego z wizerunkiem prezydenta Andrzeja Dudy zakończyła się odmową wszczęcia śledztwa wobec braku znamion czynu zabronionego. W tej sprawie wpłynęło zażalenie na decyzję prokuratora, który zwrócił się do adwokata reprezentującego pokrzywdzonego - Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych w Warszawie, o uzupełnienie braku formalnego.

Kolejna sprawa dotyczyła obrazy uczuć religijnych poprzez wywieszenie tęczowej flagi LGBT na krzyżu na Giewoncie. Została ona umorzona 30 listopada.

- Taka decyzja została również podjęta z uwagi na brak znamion czynu zabronionego. To postanowienie jest również nieprawomocne, ponieważ strona zawiadamiająca będzie miała prawo ewentualnie złożyć zażalenie – poinformowała prok. Bogdanowicz.

Pokrzywdzonymi w tej sprawie są: Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze spółka z o.o. oraz Stowarzyszenie Fidei Defensor z siedzibą w Szczecinie.

Trzecia sprawa wpłynęła do prokuratury z początkiem listopada i dotyczy umieszczenia na krzyżu na Giewoncie baneru z logotypem Strajku Kobiet i napisem "Przemoc domowa to nie tradycja". Zawiadomienie złożyli prezes zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan Marcin Zubek oraz proboszcz parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem ks. Bogusław Filipiak.

- To postępowanie jest w toku również w kierunku obrazy uczuć religijnych. W tej sprawie prokurator nie podjął jeszcze żadnej decyzji – poinformowała szefowa zakopiańskiej prokuratury.

Krzyż na Giewoncie powstał w 1901 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza, ks. Kazimierza Kaszelewskiego. Krzyż ma 17,5 m wysokości, z czego 2,5 m jest pod skałami. Konstrukcja jest wpisana do rejestru zabytków, a wieszanie na niej jakichkolwiek przedmiotów, pisanie czy rycie napisów jest zabronione.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze