Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wydawnictwo cenzuruje popularne książki dla dzieci. Powodem „rasistowskie ilustracje”

mm 20:22 2 marca 2021
Książki dr. Seusssa słyną z zabawnych gier słownych i wymyślnych rysunkówFot. Unsplash/Ben White
Wydawca dzieł Dr. Seussa, jednego z najpopularniejszych autorów książek dla dzieci w USA, wstrzymał publikację sześciu jego książek ze względu na – jak tłumaczy – „rasistowski” i „nieczuły” wydźwięk niektórych ilustracji.

„Te książki ukazują ludzi w krzywdzący i zły sposób: – stwierdziło w oświadczeniu Dr. Seuss Enterprises, organizacja zajmująca się dbaniem o spuściznę zmarłego w 1991 r. autora ponad 60 książek.

W efekcie wstrzymana zostanie sprzedaż książek pt. „And to Think That I Saw It on Mulberry Street”, „If I Ran the Zoo”, „McElligot’s Pool”, „On Beyond Zebra!”, „Scrambled Eggs Super!”, i „The Cat’s Quizzer”. Organizacja przekonuje, że decyzję podjęła po miesiącach dyskusji z ekspertami i specjalistami od edukacji.

„Wstrzymanie sprzedaży tych książek jest tylko częścią naszego zobowiązania i szerszego planu, by zapewnić że katalog Dr. Seuss Enterprises reprezentuje i wspiera wszystkie społeczności i rodziny” – napisano w komunikacie.

Dr. Seuss, a właściwie Theodor Seuss Geisel to jeden z najbardziej znanych autorów dziecięcych, którego książki słynące z zabawnych gier słownych i wymyślnych rysunków znane są niemal przez wszystkich Amerykanów. Na całym świecie sprzedano ponad 600 mln egzemplarzy jego książek w ponad 20 językach, w tym po polsku. Jego najpopularniejsze dzieło to „Kot Prot” (ang. „The Cat in the Hat”).

Część jego dzieł doczekała się hollywoodzkich ekranizacji („Grinch"”, „Lorax” i „Horton słyszy Ktosia”).

Choć w wielu jego książkach wyraźnie obecne są motywy antynacjonalistyczne i antyrasistowskie, w ostatnich latach krytycy zaczęli zwracać uwagę na karykaturalny sposób, w jaki przedstawiane są mniejszości etniczne.

Źródło: dziennik.pl/PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze