Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wikipedia obchodzi urodziny. Strona ma już 20 lat!

ASy 13:18 15 stycznia 2021
WikipediaWikimedia Foundation
Na początku 2001 roku, 15 stycznia Jimmy Wales i Larry Sanger uruchomili Wikipedię - wielojęzyczną encyklopedię internetową działającą zgodnie z zasadą otwartej treści. Po 20 latach Wikipedia składa się z 56 mln artykułów w 316 językach i jest 13. najpopularniejszą stroną w Internecie.

"Z okazji 20. urodzin Wikipedii świętujemy siłę ludzkiej współpracy, kreatywności i ciekawości. Świętujemy z ludźmi, naszymi wolontariuszami i sympatykami, dzięki którym Wikipedia istnieje" - czytamy na stronie poświęconej urodzinom encyklopedii.

Rozwój na przestrzeni lat

Każdego miesiąca ponad 280 tys. osób edytuje Wikipedię, czym przyczyniają się do szerzenia wiedzy na całym świecie w zgodzie z zasadą otwartego oprogramowania - zaznacza sama encyklopedia.

Przedstawia też niektóre z osób, które wspierają tę inicjatywę swoją pracą lub datkami. To m.in. Tulsi Bhagat z Nepalu, który od 2014 r. publikuje artykuły w swoim ojczystym języku maithili; Emna Mizouni z Tunezji, która po wybuchu protestów na fali tzw. arabskiej wiosny zaczęła pisać na temat historii swojego kraju, a za wkład w rozwój Wikipedii otrzymała nagrodę Wikimedianki Roku 2019; czy Susan Gareett Weiss z USA, która regularnie wspiera serwis, z którego codziennie korzysta jej interesujący się zoologią syn.

Wikipedia powiązana jest z 12 innymi projektami opartymi o ten sam mechanizm działania i zarządzanymi przez działającą non-profit Wikimedia Foundation. To m.in. Wikicytaty, Wikiźródła, Wikisłownik czy repozytorium multimediów Wikimedia Commons. Z projektem związanych jest także 179 stowarzyszeń na całym świecie.

Polska wersja

Pierwszy raz, polscy użytkownicy Internetu mogli znaleźć wpis w polskojęzycznej wersji serwisu 26 września 2001 r. Obecnie polska wersja encyklopedii liczy ponad 1,44 mln haseł i jest pod tym względem dziesiąta na świecie.

Sama Wikipedia opiera się na kilku zasadach. Encyklopedia traktowana jest jako wtórne źródło wiedzy, dlatego informacje powinny mieć odniesienia do opublikowanych, rzetelnych źródeł pierwotnych. Wikipedia przyjmuje także zasadę "neutralnego punktu widzenia", czyli publikuje informacje o różnych punktach widzenia wraz z przytoczeniem argumentacji, lecz bez wskazywania, który pogląd jest słuszny. Z założenia każdy artykuł Wikipedii może być w dowolnej chwili edytowany przez każdego użytkownika, pod warunkiem, że przestrzega on zasad serwisu.

Materiały Wikipedii publikowane są na licencji CC BY-SA 3.0, która pozwala na dalsze rozpowszechnianie i modyfikowanie treści pod warunkiem uznania ich autorstwa i dalszego rozpowszechniania przetworzonych lub tworzonych w oparciu o ten materiał dzieł na takich samych warunkach, co oryginał.

Źródło: polskieradio24.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze