Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

„W punkt”. Lipiec: Mamy do czynienia z wielką dyspozycyjnością polskich sądów

mm 9:03 18 kwietnia 2021
Fot. PAP/Tomasz Gzell
Gośćmi Katarzyny Gójskiej w programie „W punkt” byli wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski, poseł PiS Krzysztof Lipiec, poseł KO Michał Gramatyka oraz poseł Nowej Lewicy Przemysław Koperski.

Pierwszym tematem rozmowy były dziś szanse Bartłomieja Wróblewskiego na wybór na RPO w Senacie.

Krzysztof Lipiec wyraził przekonanie, że „ten klimat, który się wytworzył po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, po kolejnej próbie podejścia do tego, aby Senat wyraził zgodę chyba ten klimat jest coraz lepszy”. – Dzisiaj Senatowi przysługuje wyrażenie zgody, to wyrażenie zgody powinno być poparte analizą. Myślę, że ta refleksja do Senatu już przyszła – powiedział.

Gramatyka stwierdził, że „jest daleki od gdybania w polityce”. – W tej sytuacji jestem przekonany, że dla dobra nas wszystkich, dla dobra Polski rzecznikiem praw obywatelskich powinna zostać wybrana taka osoba, która spełnia konstytucyjne przesłanki do objęcia tego urzędu. – dodał. – Ktoś, kto jest poza polityką, kto ma wyróżniającą się wiedzę prawniczą, kto daje gwarancję bezstronności, daje gwarancję stania w każdej sytuacji w każdej sprawie po stronie obywateli. Warto sobie przypomnieć, że kiedy ten urząd się tworzył, to miała być osoba, która zawsze będzie po stronie obywatela. Nie daje takich gwarancji polityk PiS. Bartłomiej Wróblewski został wybrany przez Sejm, bo PiS ma arytmetyczną większość. Natomiast to jest to fatalna kandydatura, bo to jest polityk. A to, czy jest politykiem, nie jest argumentem, od którego można abstrahować – mówił.

Stwierdził, że nie „ma problemu z akceptacją kwalifikacji prawnych pana Wróblewskiego, natomiast jest to urzędujący polityk partii rządzącej”.

Na uwagę, że podobnie był zaangażowany Adam Bodnar, stwierdził, że „nie widzi politycznego zaangażowania pana Bodnara”. – Dla mnie haniebnym obrazem jest, kiedy sędzia Piotrowicz przesłuchuje Bodnara. W tym obrazku zamyka się dla mnie polityka PiS – powiedział Gramatyka. Nie odniósł się do uwagi prowadzącej, która zauważyła, że Gramatyka w ławach sejmowych siedzi w otoczeniu wielu osób związanych z systemem komunistycznym.

Przemysła Koperski powiedział, że „słuchając posła Gramatyki ma wrażenie, że jedynym dobrym kandydatem byłby kandydat wskazany lub związany z Platformą Obywatelską”. – Widać to po głosowaniu na poszczególnych kandydatów. Wybitna postać, jaką jest Piotr Ikonowicz nie uzyskał poparcia Koalicji Obywatelskiej – mówił. – Należy to odnotować ze smutkiem, bo deklaracje współpracy mijają się całkowicie z wynikami głosowania – stwierdził.

Tomasz Rzymkowski zapewnił, że może „wystawić certyfikat lewaka panu rzecznikowi Bodnarowi”. – Dla mnie jest lewakiem i sam o sobie tak mówi w wystąpieniach, że jest lewakiem. – To rzecznik który kierował doniesienia na obywateli do prokuratury, próbował ograniczać wolność słowa w mediach społecznościowych. Nie interesowały go sprawy obywateli o innych poglądach niż on i jego mocodawcy reprezentują – wymieniał.

W sprawie zwolnienia Sławomira Nowaka z aresztu poseł Gramatyka powiedział, że „nie komentuję postanowień Sądu wydawanych w sprawach karnych”. – Skoro sąd podjął taką decyzję, to znaczy, że nie widział przesłanek do dalszego aresztu. Przez wiele miesięcy Sławomir Nowak nie mógł się kontaktować z rodziną. Sąd uznał, że dalsze utrzymywanie aresztu nie jest potrzebne – mówił.

– Bardzo mnie to dotknęło, co powiedział pan Donald Tusk, bo ja byłem więźniem politycznym. Mamy do czynienia z wielką dyspozycyjnością polskich sądów od polityków. Zaraz po tym, jak Donald Tusk powiedział, że spodziewa się szybkiego wyjścia Sławomira Nowaka, został on wypuszczony – mówił Krzysztof Lipiec.

– Więźniem politycznym jest Nawalny, w tych kategoriach możemy rozpatrywać uwięzienie Andżeliki Borys, Andrzeja Poczobuta. Trudno w tych kategoriach rozpatrywać sytuację Sławomira Nowaka – stwierdził

Co do sytuacji między Rosją a Ukrainą, Rzymkowski powiedział, że „pozycja Putina słabnie i Putin gra w taki sam sposób, jak robił to do tej pory”. Dodał, że „dużo zależy od nas, od świata Zachodu”.

Źródło: TV Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze