Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

V Rajd Konny płk Łupaszki. Organizatorzy przygotowali inscenizacje i wystawy historyczne

ASy 16:46 18 września 2020
Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka"Wikipedia
W dniach 18-20 września w Stadninie Koni Kierzbuń na Warmii odbędzie się V Rajd Konny płk Łupaszki. Współorganizatorem i jednocześnie jednym ze Sponsorów jest Burmistrz Biskupca, który w ramach tego wydarzenia dla mieszkańców i gości gminy organizuje piknik rodzinny „Kawaleryjskie zakończenie lata".

Patronat główny nad wydarzeniem objął Minister Obrony Narodowej. W Komitecie Honorowym znalazły się również Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Instytut Pamięci Narodowej, czy Wojewoda Warmińsko-Mazurski.

Harmonogram wydarzenia:

Sobota

Przemarsz wokół Jeziora Dadaj (cały dzień), w której uczestniczyć będą kawalerzyści, jeźdźcy cywilni i wozy zaprzęgowe. Po drodze odbędzie się piknik w Biskupcu, podczas którego odbędą się m.in. zawody w strzelaniu z broni ostrą amunicją konno - pierwsze takie w powojennej Polsce (przed II wojną były rozgrywane tradycyjnie).

Niedziela

Piknik Kawaleryjski w Stadninie Koni Kierzbuń. Dzień rozpocznie się Msza św. polowa w intencji płk Łupaszki i Jego Żołnierzy prowadzona przez kapelanów wojskowych.

Następnie odbędą się Ogólnopolskie Zawody Kawaleryjskie. Przez cały dzień będzie dostępna wystawa sprzętu wojskowego 9.WPR z Lidzbarka Warmińskiego, czy wystawa broni z okresu II wojny światowej.

Zaplanowano także liczne atrakcje i animacje dla dzieci i dorosłych, widowiskową inscenizację potyczek partyzanckich z efektami pirotechnicznymi oraz koncert „Żołnierzom Niepodległej", w którym wystąpią Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk.

W tym roku, jak informują organizatorzy zgłosiła się rekordowa ilość uczestników z całej Polski. W wydarzeniu wezmą także czynny udział m.in. weterani AK - jeden z nich przyjedzie aż z Wilna.

Udział w uroczystościach zapowiedział również Wojewoda Warmińsko-Mazurski, przedstawiciele władz samorządowych oraz weterani wojenni.

fbplakat_glowny_670

 

Źródło: Lucyna Ciesielska, Prezes Fundacji Stadniny Koni Kierzbuń

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze