Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Uczestnik Powstania Warszawskiego: Te dramatyczne wydarzenia nigdy w mojej głowie nie zanikną, ale Warszawa jest teraz zupełnie inna

lml 9:02 1 sierpnia 2016
Telewizja Republika
– W rozkazie ostatecznym do rozpoczęcia powstania były słowa "daję wam upragniony rozkaz". To świadczyło o tym, że konspiracja wieloletnia chciała uwieńczyć swoją działalność czynem, który byłby na skalę powstania. Dlatego rozkaz ten był nazwany jako "upragniony" – powiedział na antenie Telewizji Republika Andrzej Gładkowski "Ostoja".

Gościem Telewizji Republika był Andrzej Gładkowki "Ostoja", łącznik Szefa Służby Sanitarnej Grupy "Północ", uczestnik Powstania Warszawskiego. 

"I tak powstanie, które było przewidziane na kilka dni, na symboliczne 3 dni, trwało przecież 60 dni"

Mówiąc o początkach Powstania Warszawskiego, Andrzej Gładkowski wskazał, że "w rozkazie ostatecznym do rozpoczęcia powstania były słowa "daję wam upragniony rozkaz". – To świadczyło o tym, że konspiracja wieloletnia chciała uwieńczyć swoją działalność czynem, który byłby na skalę powstania. Dlatego rozkaz ten był nazwany jako "upragniony" – powiedział. – Zajęliśmy wiele dzielnic w Warszawie, wywieszaliśmy flagi biało-czerwone, ale wkrótce okazało się, że musimy też budować barykady, dlatego, że będziemy musieli się bronić. I tak powstanie, które było przewidziane na kilka dni, na symboliczne 3 dni, trwało przecież 60 dni – wskazał "Ostoja". – Trzeba podkreślić, ze wszyscy kombatanci Powstania Warszawskiego, którzy dzisiaj żyją, mają dużo szczęścia, ze przeżyli te wydarzenia. Ci kombatanci dzisiaj, musza mieć ponad 80 lat, ale wielu moich kolegów i koleżanek mają teraz ponad 90 lat – powiedział. Andrzej Gładkowski wskazał, że "do powstania przyszła cała grupa ludzi od najmłodszych do najstarszych". – Oczywiście najmłodszych nie mogliśmy przyjmować do powstania, bo to był rodzaj wojska – dodał. Przyznał, że wszyscy byli wtedy "owładnięci jedną taką myślą, ze nareszcie przyszedł czas, ze kończy się wojna i nareszcie będziemy wolni".

"Obecnie w Polsce pamiętamy, że wolność trzeba zachować, ze wolność trzeba pielęgnować"

Mówiąc o tym, jakie przesłanie mogą powstańcy świadczyć wobec osób, które wspominają ten bohaterski czyn, "Ostoja" powiedział, że "mamy takie przesłania, bo jak wspomniałem, powstanie trwało 60 dni, a miało trwać 3 dni". – Obecnie w Polsce pamiętamy, że wolność trzeba zachować, ze wolność trzeba pielęgnować i teraz powstają w Polsce, w tym roku właśnie, organizacje prowojskowe i paramilitarne. Myślę, ze powstańcy warszawscy mieliby wiele do przekazania twórcom takich organizacji, jak mogliśmy przetrwać te 60 dni – dodał. – Te dramatyczne wydarzenia nigdy w mojej głowie nie zanikną, ale Warszawa jest teraz zupełnie inna – zauważył.

"Niech to będzie tylko pamieć"

Mówiąc o tym, jak powinien objawiać się patriotyzm młodych ludzi, Andrzej Gładkowski "Ostoja" wskazał, żeby objawiało się ono pamięcią o tym, co Polacy musieli przeżyć w czasie drugiej wojny światowej. – Niech to będzie tylko pamieć, która przejawia się tym, że rocznice Powstania Warszawskiego to są wydarzenia, w czasie których warto powrócić do zadumy – dodał. 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


RAFAŁ ZIEMKIEWICZ PYTA WPROST: CO Z TYMI WYBORAMI I DLACZEGO POLSKI INTERNET STAŁ SIĘ ŚCIEKIEM?
Wczytuję komentarze...
Najnowsze