Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Święto Konstytucji 3 Maja. 225 lat temu Polska uchwaliła pierwszą w Europie konstytucję

kg 8:10 3 maja 2016
Jan Matejko, Konstytucja 3 Maja 1791 roku (1891) - domena publiczna
Dziś obchodzone jest Święto Konstytucji 3 Maja na pamiątkę uchwalonego przez tzw. Sejm Wielki dokumentu ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

Obchody święta 3-go maja były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w kwietniu 1919 roku, po przywróceniu Polski na mapy.

Święto Konstytucji 3 Maja było też zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej. Po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce. Zastąpiono je obchodami Święta 1-go Maja. W styczniu 1951 r. święto 3-go maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne.

Święto zaczęło być ponownie obchodzone od roku 1981. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów oraz demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3-go Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. Od 2007 roku Święto Konstytucji 3 Maja obchodzi również Litwa, która tworzyła w 1791 roku wraz z Polską Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

Tegoroczne obchody Święta Konstytucji 3-go Maja rozpoczną się o godz. 9.30 mszą św. w intencji ojczyzny w archikatedrze p.w. św. Jana Chrzciciela, w której udział weźmie m.in. prezydent. O g. 11 na Zamku Królewskim Andrzej Duda wręczy najwyższe odznaczenia państwowe, a godzinę później na Placu Zamkowym rozpocznie się uroczystość i parada Wojska Polskiego. Ponadto o g. 18:10 prezydent weźmie udział w imprezie plenerowej "VIVAT MAJ TRZECI MAJ" na Placu Teatralnym w Warszawie.

Źródło: telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze