Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Raport: „Napewno” i „wogóle/wogule” to najczęstsze błędy językowe popełniane w internecie w 2020 r. Jutro Dzień Języka Ojczystego

mm 14:09 20 lutego 2021
13 z 15 błędów powtórzyło się z czołówki ubiegłorocznego zestawieniaFot. Flickr Z.S.iP. im. H.Kołłątaja w Zawierciu
Specjaliści analizowali obecność błędów w polskojęzycznym internecie przez 12 miesięcy. Łączna liczba zauważonych i przeanalizowanych pomyłek wyniosła 5 192 736. Błąd językowy pojawia się w internecie co 6 sekund, a internauci popełniają dziennie średnio 14 188 błędów.

15 najczęściej popełnianych błędów to: „napewno”, „wogóle/wogule”, „na prawdę”, „narazie”, „dzień dzisiejszy”, „po za tym/pozatym”, „na codzień”, „nacodzień”, „orginlany”, „muj”, „wziąść”, „conajmniej”, „niewiem”, „z przed/zprzed”, „jusz”, „złodzieji”.

13 z 15 błędów powtórzyło się z czołówki ubiegłorocznego zestawienia. W 2020 r. „apropo/a propo” oraz „na przeciwko/naprzeciw” z zestawu z roku 2019 zostały wyparte przez „orginalny” oraz „złodzieji”.

Jak czytamy w raporcie, największymi źródłami błędów w polskim internecie są Facebook (31,5 proc. zgromadzonego materiału), Twitter (26 proc.) oraz YouTube (16 proc.). Na dalszych miejscach znalazły się portale, fora dyskusyjne, Instagram, recenzje, Wykop i blogi.

Raport 100 najczęstszych błędów w Internecie w 2020 r. opublikowała marka Nadwyraz.com, promująca poprawną polszczyznę i literaturę polską.

Źródło: radiokrakow.pl/PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze