Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

"Wierzejski nadaje". Czy Donald Trump podżegał do marszu na Kapitol?

Aleksander Wierzejski 10:56 12 stycznia 2021
“Marsz na kapitol” - Trumpportal republika
Redaktor Aleksander Wierzejski o obecnej sytuacji i nagonce na prezydenta USA.

Donald Trump oskarżony o podżeganie tłumu na Kapitol. Tymczasem urzędujący prezydent USA wystąpił w minioną środę i na zakończenie wielogodzinnego wiecu zaapelował do uczestników.

  • “Wiem, że wkrótce wszyscy pójdziecie pod budynek Kapitolu po to by w sposób pokojowy i patriotyczny usłyszano wasz głos! Dziś przekonamy się czy Republikanie mocno stoją po stronie uczciwości naszego procesu wyborczego! “ - wygłosił Trump.

Czy Donald Trump podżegał do marszu na Kapitol?

NIE. Mimo to media w USA a za nimi przekaziory na świecie krzyczą: Donald Trump podżegał tłum do marszu na kapitol.

Porównajmy przekaz mediów z rzeczywistością: 

Po pierwsze liczy się dobór słów - “mob” czyli “tłum” jest z definicji grupą groźną, niezorganizowaną. W tym przypadku media opisują tak dziesiątki tysięcy amerykańskich patriotów, wyborców Trumpa, wyborców Republikanów. Ludzi z niższej klasy średniej, często weteranów wojskowych. Zresztą wykształcenie i pozycja społeczna nie gra roli. Chodzi o atak na zwolenników Trumpa

W sowieckiej wojnie informacyjnej taki chwyt jest stosowany od dziesiątków lat przypomnimy tylko “polskich panów”, “kułaków”, itp. Inwektywy, które miały odbierać prawa człowieka całym klasom społecznym skazanym na wyrżnięcie przez “inżynierów społecznych”.

Ostatnio w Polsce od lat wykorzystuje ten mechanizm opozycja atakując nie politykę rządu, nie poszczególne rozwiązania ale osobiście zwolenników Prawa i Sprawiedliwości i polityków tego ugrupowania.

 Podżegać (to incite). Sformułowanie to jest w oczywisty sposób sprzeczne z faktami. Zgadza się jednak z narracją. Czy kiedykolwiek ktoś kogoś “podżegał” prosząc o wyrażanie opinii w sposób “pokojowy i patriotyczny”?

“Marsz na kapitol” - Trump faktycznie użył słowa “pomaszerujecie” (you will be marching).

Z kontekstu wynika jednak, że chodziło o “przejście” spod pomnika Waszyngtona pod budynek Kapitolu - trasa ma ok. 3 kilometrów czyli co najmniej półgodzinny spacer. W tłumaczeniu na j.polski nie powinno znaleźć się słowo “pomaszerujecie” tylko “pójdziecie”

Ale to “marsz” budzi skojarzenia z faszyzmem: marsz na Rzym Mussoliniego w 1922r.

Słowo słowu nierówne

"Jak wiele razy w przeszłości to co słyszymy w mediach nie ma pokrycia w rzeczywistości. Warto o tym pamiętać." - powiedział Aleksander Wierzejski

 

 

 

Źródło: Portal TV Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze