Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Publikacja orzeczenia TK wstrzymana. Nowoczesna zapowiada zmiany w prawie

dmc 17:45 11 grudnia 2015
Kamila Gasiuk-Pihowicz, NowoczesnaTELEWIZJA REPUBLIKA
Mamy nadzieję, że Beata Kempa nie będzie ukrywała się za immunitetem i nie będzie przedstawiała zwolnień lekarskich tylko po prostu stawi czoła odpowiedzialności – oświadczyła podczas sejmowego briefingu Kamila Gasiuk-Pihowicz. Rzeczniczka Nowoczesnej skomentowała decyzję szefowej Kancelarii Premiera, która wstrzymała publikację orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Chodzi o wyrok ws. nowelizacji ustawy o TK z dnia 3 grudnia. Sędziowie orzekli wówczas, iż przepisy dotyczące wyboru sędziów są częściowo niekonstytucyjne. Sprzeczny z ustawą zasadniczą był wybór dwóch sędziów TK, w miejsce tych, których urzędowanie kończy się w grudniu. CZYTAJ WIĘCEJ

Kamila Gasiuk-Pihowicz stwierdziła, że szefowa KPRM Beata Kempa przekroczyła swoje uprawnienia, "uzurpując sobie prawo do opóźniania ogłoszenia wyroku TK". – Sytuacja jest wyjątkowa, dlatego zapraszamy wszystkich stojących po stronie demokracji do manifestacji, która odbędzie się w sobotę o godz. 12 przed siedzibą TK – dodała.

Posłanka zapowiedziała, że Nowoczesna złoży wkrótce do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych. – Chcielibyśmy doprecyzować to, co budzi tak wiele wątpliwości. Orzeczenia TK powinny być ogłaszane niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu trzech dni od momentu, w którym trafią do organu zobowiązanego do publikacji – podkreśliła.

Z kolei minister Zbigniew Ziobro mówił na antenie TV Republika, że w świetle ustawy o TK orzeczenie z 3 grudnia jest nieważne z mocy prawa, ponieważ sprawa była rozpatrywana w niepełnym składzie. – W konstytucji nie ma żadnego przepisu, który stanowi, że Kancelaria Premiera ma obowiązek publikacji nieważnych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego – tłumaczył minister sprawiedliwości. – Prof. Rzepliński (prezes TK - red.) miał obowiązek skierować tę sprawę do rozpatrzenia w pełnym składzie – dodał. CZYTAJ WIĘCEJ

Źródło: telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze