Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezydent Duda: Górnicy są społecznością wyjątkową

M.N. 16:07 4 grudnia 2017
Wikimedia Commons
– Górnicy są społecznością wyjątkową, tak jak wyjątkowy jest ich zawód – podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników centralnych uroczystości z okazji Dnia Górnika w Bełchatowie.

– Drodzy polscy górnicy, z okazji Barbórki – tradycyjnego górniczego święta składam najlepsze życzenia i wyrazy najwyższego uznania dla wszystkich osób zatrudnionych w polskim przemyśle wydobywczym – napisał w liście Andrzej Duda.

Podziękował wszystkim górnikom za ofiarną i ciężką pracę oraz za "piękny, budujący wzór etosu pracy i wspólnoty, jaki my Polacy zawdzięczamy środowiskom górniczym". Wielokrotnie zwracał uwagę na pracę w trudnych, nierzadko ekstremalnych warunkach, w ciągłym zagrożeniu ze strony potężnych sił przyrody.

– Węgiel kamienny, węgiel brunatny, miedź, gaz ziemny to nasze strategiczne bogactwo naturalne, a jego wydobycie to jeden z fundamentów polskiej gospodarki. Bogactwo, z którego nic by nam jednak nie przyszło, gdyby nie ciężka praca tysięcy osób – geologów, inżynierów, pracowników nadzoru i służb ratunkowych, ale przede wszystkim górników – zaznaczył prezydent.

– Surowce to źródło niezależności gospodarczej, w szczególności niezależności energetycznej. Posiadane przez nas bogate pokłady węgla kamiennego i brunatnego nabierają istotnych wartości w obliczu potrzeby zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego –dodał Andrzej Duda.

– Wydobywanie z ziemi jej skarbów wymaga trudu, wytrwałości i hartu ducha, ale nadal może kosztować zdrowie i życie – podkreślił.  Złożył hołd wszystkim polskim górnikom, którzy oddali życie, wykonując swoją pracę. Przekazał też wyrazy uznania ratownikom górniczym za ich oddanie i powszechnie ceniony profesjonalizm.

– Górnicy przeciwstawiali się systemowi komunistycznemu, walcząc o Polskę wolną, sprawiedliwą i solidarną, w wielu przypadkach przypłacając swój protest życiem, utraconym zdrowiem oraz szykanami i represjami – przypomniał prezydent.

– Ich zdecydowana, mężna postawa stała się jednym z kamieni węgielnych, na którym chcemy dzisiaj budować państwo praworządne, gdzie wszyscy są równi wobec prawa i nikt nie jest pozostawiony swojemu losowi – stwierdził.

– Także dziś górnicy swoją postawą udowadniają, że praca w kopalniach, wyrobiskach, szybach, to coś więcej niż zawód. Że wymaga on nie tylko profesjonalizmu, ale także wyjątkowej odpowiedzialności, ofiarności i wzajemnej solidarności – napisał Duda.

Prezydent pogratulował wszystkim osobom uhonorowanym podczas poniedziałkowej uroczystości odznaczeniami państwowymi, które wręczył m.in. minister Kwiatkowski oraz medalami za długoletnią służbę.

Źródło: Telewizja Republika, media

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze