Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezes TK: niezwłoczne ogłoszenie wyroku jest obowiązkiem konstytucyjnym

zm 12:25 11 grudnia 2015
FOT. JAN LOREK
Ogłoszenie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego jest obowiązkiem konstytucyjnym i podlega wykonaniu niezwłocznie przez organ do tego zobowiązany – poinformował w oficjalnym oświadczeniu prezes TK Andrzej Rzepliński.

Prezes trybunał odpowiedział w ten sposób na wczorajsze pismo premier Beaty Szydło, w którym poinformowała ona o wstrzymaniu publikacji wyroku TK z dnia 3 grudnia ws. nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Jak podkreślił prezes TK, orzeczenia trybunału mają "moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne", a ich ogłoszenie jest obowiązkiem konstytucyjnym i podlega niezwłocznemu wykonaniu przez organ do tego zobowiązany, w tym przypadku KPRM.

Beata Kempa, szefowa kancelarii premier Beaty Szydło, przesłała w czwartek około godziny 17 list do Andrzeja Rzeplińskiego, w którym poinformowała o wstrzymaniu publikacji wyroku ws. nowelizacji ustawy o TK z dnia 3 grudnia. Uzasadnieniem wstrzymania publikacji wyroku w Dzienniku Ustaw, jest "niewłaściwe obsadzenie sądu". Chodzi o skład TK, który w tej sprawie orzekał w pięć osób, a nie w pełnym składzie tj. w dziewięć osób. Czytaj więcej

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła postępowanie wyjaśniające ws. braku publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia. Jak poinformował prok. Przemysław Nowak, prokuratura działa w związku z zawiadomieniem osoby fizycznej. Czytaj więcej

Źródło: Telewizja Republika, trybunal.gov.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze