Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Premier Szydło: Agencja Rezerw Materiałowych zakupi węgiel zalegający na zwałach. Przed górnictwem nowa perspektywa

mk 16:08 4 grudnia 2015
twitter/@PremierRP
– Podjęłam decyzję, żeby Agencja Rezerw Materiałowych zakupi węgiel, który w tej chwili jest na zwałach – poinformowała premier Beata Szydło. Polskie górnictwo jest potrzebne polskiej gospodarce – podkreślała szefowa rządu podczas uroczystej Akademii Barbórkowej w Brzeszczach.

 – Los Kopalni Brzeszcze jest symbolicznie odnoszony do sytuacji całego polskiego górnictwa. Dzisiaj trzeba mówić o rozwoju polskiego górnictwa, a nie o jego restrukturyzacji i zwijaniu, czy wygaszaniu – podkreślała premier polskiego rządu.

Jej zdaniem polskie górnictwo jest potrzebne polskiej gospodarce. Beata Szydło zaznaczyła, że zakłady górnicze muszą być doinwestowane i mieć perspektywy, by konkurować na rynkach światowych.

Premier Szydło zaznaczyła, że ludzie, którzy tak jak ona są związani z gminami, w których są kopalnie węgla kamiennego, wiedzą doskonale, że to nie jest zwykły zakład pracy. – Wiemy doskonale, że od funkcjonowania tych zakładów zależy los wielu tysięcy ludzi – mówiła szefowa rządu. Dodała, że przed górnictwem otwiera się nowa szansa i perspektywa.

– Podjęłam decyzję, żeby Agencja Rezerw Materiałowych zakupiła węgiel, który w tej chwili jest na zwałach – poinformowała premier Szydło. W ten sposób kopalnie otrzymają środki na funkcjonowanie w najbliższych miesiącach.

Szefowa rządu przypomniała o utworzeniu Ministerstwa Energii, na którego czele stoi minister Krzysztof Tchórzewski. W tym resorcie ma powstać strategia rozwoju polskiego górnictwa i energetyki. – Tworzony program będzie powstawał we współpracy ze stroną społeczną. Stworzyliśmy bardzo szybką ścieżkę procedowania najważniejszych projektów, które mają wspierać te programy i propozycje – mówiła szefowa rządu.

Premier Beata Szydło podkreślała, że należy położyć nacisk na to, by budować polskie górnictwo w oparciu o polską myśl technologiczną i naukową. Premier dodała, że polskie osiągnięcia badawcze są nowatorskie, ale dotychczas nie były wykorzystywane w praktyce. Jej zdaniem badania są także niezbędne do tego, by polski sektor górniczy mógł być bardziej konkurencyjny i mógł zdobywać nowe rynki.

– Trzeba upominać się o polskie górnictwo i gospodarkę również na arenie międzynarodowej – powiedziała premier Beata Szydło. Jednocześnie podkreśliła kwestię przekonania europejskich partnerów do tego, że Polska potrzebuje czasu na to, by dostosować polski przemysł i gospodarkę do wymogów unijnych.

Premier podkreśliła także, że jej rząd jest zdeterminowany do tego, by bronić tej branży i ją rozwijać.

– Każde miejsce pracy w górnictwie jest ważne i każdego miejsca pracy musimy bronić. Musimy robić to wspólnie – powiedziała Beata Szydło i podziękowała za zaangażowanie stronie społecznej i związkom zawodowym w debatę o górnictwie.

 

Źródło: premier.gov.pl, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze