Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

„Polityczna kawa”: Macierewicz: Trzeba mieć nieprawdopodobnie dużo złej woli, zacietrzewienia, żeby kwestionować wyniki śledztwa

mm 12:01 11 kwietnia 2021
Fot. TVRepublika
Tomasz Sakiewicz rozmawia z Antonim Macierewiczem, Ryszardem Czarneckim i Bogusławem Liberadzkim.

Antoni Macierewicz powiedział, że „materiał pochodzi z odczytanego przez Rosjan rejestratora dźwięku”. – Przesunęli oni ten dźwięk, by pasował on do uderzenia w brzozę. Dźwięk według naszych ustaleń ma miejsce w momencie urwania skrzydła na skutek wybuchu. Nie ma wątpliwości, że to dźwięk eksplozji, która zniszczyła skrzydło. To dopełnienie materiału dowodowego – mówił. – Pierwsza faza jest cicha, przytłumiona: to jest dźwięk wybuchu na skrzydle, kilkanaście metrów od rejestratora. Dlatego nie ma wątpliwości, że to jest dźwięk eksplozji, która zniszczyła skrzydło Dostarczyliśmy też bardzo dokładnej analizy tego urwanego skrzydła. Mamy też trotyl znaleziony na tym skrzydle – wyliczał wicepremier.

Antoni Macierewicz dodał, że „parametry lotu pokazują przechylenie steru kierunku, nie ma wątpliwości, że w tym momencie została utracona końcówka skrzydła”. – Jeśli chodzi o próbki materiałów wybuchowych, to większość została zebrana przez polską prokuraturę i ekspertów policyjnych, którzy udali się na miejsce w 2011 roku – powiedział gość red. Sakiewicza.

– Komisja znalazła na częściach lewej burty i zidentyfikowała ślady materiałów wybuchowych, zbadane przez Brytyjczyków – dodał. – Komisja znalazła na częściach lewej burty i zidentyfikowała ślady materiałów wybuchowych – mówił wicepremier.

Antoni Macierewicz poinformował, że na potrzeby prac komisji został wykonany model samolotu wielkości 1:10. – Model latający, wyposażony we wszystkie mechanizmy decydujące o locie. Ten model został uruchomiony, skrzydło zostało oderwane – powiedział przewodniczący komisji. Dodał, że na podstawie tego eksperymentu można powiedzieć, że „kłamstwem jest teza raportu Millera, że urwanie końcówki skrzydła doprowadziło do katastrofy”.

Antoni Macierewicz poinformował, że „raport pisemny jest gotowy. Jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, to w kwietniu materiał powinien być gotowy i udostępniony opinii publicznej”. Wicepremier zapewnił też, że wbrew doniesieniom niektórych mediów nie zamierzam podać się do dymisji. – Ta praca musi być dokończona i wykonana w pełni – powiedział.

Antoni Macierewicz podziękował TV Republika i TV Trwam za opublikowanie filmy z raportu. – Teraz nastąpił taki psychologiczny przełom i mam nadzieję, że Polacy będą w pełni informowani – powiedział. – Trzeba mieć nieprawdopodobnie dużo złej woli, zacietrzewienia, żeby kwestionować wyniki śledztwa – stwierdził.

– Raport pokazuje, jak wielka rolę w katastrofie smoleńskiej pełniły służby rosyjskie, które od samego początku kontrolowały przebieg tragedii smoleńskiej – dodał na zakończenie Antoni Macierewicz.

W drugiej części programu Tomasz Sakiewicz rozmawiał z Ryszardem Czarneckim i Bogusławem Liberadzkim. – Prezes Kaczyński uderzył pięścią w stół. Myślę, że to sygnał dla wszystkich harcowników – powiedział Ryszard Czarnecki. Podkreślił, że w polityce nie ma miejsca na brak jedności, ważniejsze jest dbanie o interes społeczny. – Wyborcy mogą nam wybaczyć błędy, ale nie wybaczą nam braku jedności – mówił. – Prezes Kaczyński nie da się szantażować nikomu i nie pójdzie na wszystkie ustępstwa – stwierdził. – Prezes Kaczyński jest zniecierpliwiony sytuacją, w której koalicjanci toczą dysputy – dodał.

Bogusław Liberadzki zapewnił, że „jest skłonny poprzeć fundusz”. – Nasza rola w Parlamencie Europejskim jest nadzwyczaj konstruktywna, to naszymi głosami zażądano od Komisji planu odbudowy – dodał. – Nie jesteśmy bezkrytyczni, ale jesteśmy konstruktywni. Wychodzimy z założenia, że szansą dla przyszłych pokoleń jest skorzystać z pomocy UE. Program ma przynieść nową wizję po koronawirusie. Szukajmy tego, co nas łączy, a nie tego, kto kogo ma ograć – mówił Liberadzki.

– Opozycja znalazła się w pułapce, nie wytłumaczy się czemu ma głosować przeciw tak wielkim pieniądzom dla Polski – uznał Ryszard Czarnecki.

Źródło: TV Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze