Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Policyjne statystyki: co dziesiąty wypadek spowodowany zmęczeniem kierowcy

ASy 15:51 2 sierpnia 2020
Na 415 wypadków, do których doszło na polskich autostradach w 2019 roku, zmęczenie lub zaśnięcie za kierownicą było przyczyną ponad 40Pixabay.com
Policjanci i służby dróg autostrad biją na alarm: co dziesiąty wypadek na autostradzie spowodowany jest zmęczeniem lub zaśnięciem kierowcy. Zachęcają, by podczas długich wakacyjnych wyjazdów nie rezygnować z robienia przerw w trasie.

Na 415 wypadków, do których doszło na polskich autostradach w 2019 roku, zmęczenie lub zaśnięcie za kierownicą było przyczyną ponad 40. Eksperci wskazują, że najlepiej planować sobie przerwy co 2 godziny lub szybciej, jeśli odczuwamy zmęczenie.

Rzecznik wielkopolskiej policji, Andrzej Borowiak podkreśla, że na autostradach i drogach szybkiego ruchu „niezwykle ważne jest, by kierowcy byli w pełni sił i pełnej koncentracji, by bezpiecznie kierować autem”. Każdy przejaw zmęczenia powinien zadecydować o natychmiastowym zjechaniu na najbliższy parking, czy stację benzynową. Dodaje, że tylko w taki sposób można bezpiecznie dotrzeć do celu podróży.

Tomasz Zagajewski z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, współorganizator akcji Bezpieczna Autostrada wskazał, że częstym błędem popełnianym przez kierowców jest traktowanie czasu na zatankowanie auta, jako przerwy w podróży.

Tankując nie odpoczywamy. Jeśli już zjechaliśmy z autostrady na stację, po zatankowaniu samochodu odjedźmy od dystrybutora na parking, zatrzymajmy się nawet na 5 minut, obejdźmy kilka razy samochód, zróbmy parę skłonów lub przysiadów, napijmy się wody i dopiero ruszajmy w dalszą drogę – powiedział.

Służby autostradowe zachęcają do robienia regularnych postojów w miejscach obsługi podróżnych (MOP). Jak podkreśliła rzeczniczka Autostrady Wielkopolskiej, Anna Ciamciak, w MOP-ach kierowcy mogą się bezpiecznie zatrzymać, napić kawy, odświeżyć i odpocząć przed dalszą jazdą. Wskazała też, że przy części z nich funkcjonują restauracje i place zabaw – szczególnie istotne w przypadku planowania podróży z dziećmi.

Rzeczniczka dodała, że na autostradzie nie warto odkładać przerwy w podróży do ostatniej chwili, bo może okazać się, że właśnie minęliśmy MOP, a kolejny parking, na którym możemy się zatrzymać znajduje się kilkadziesiąt kilometrów dalej.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze