Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Policja sprawdzi światła. Kierowcy będą mogli je za darmo wyregulować

JK 15:03 23 października 2020
Zdjęcie ilustracyjne.TV Republika
Policja zapowiada kontrole świateł samochodowych, a Instytut Transportu Samochodowego wraz z współpracującymi z nim stacjami diagnostycznymi, rusza z kolejną edycją akcji "Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo".

Jesień w Polsce, to mniej światła i co za tym idzie gorsza widoczność na drogach. Uszkodzone albo źle ustawione oświetlenie samochodowe powoduje pogorszenie bezpieczeństwa. Dlatego policja zapowiada kontrole świateł. Kierowcy, którzy nie będą przestrzegali zasad w tym zakresie zostaną ukarani mandatami. W wybranych terminach, policjanci ruchu drogowego przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne, podczas których zwrócą szczególną uwagę na światła pojazdu.  Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego również będą prowadzić kontrole w tym zakresie.

Światła, to nie tylko ich ustawienie, ale także sprawne i zgodne z przepisami żarówki, a także odpowiednia przejrzystość kloszy. Na to też będą zwracać uwagę diagności ze stacji, które biorą udział w akcji "Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo".

W jej ramach kierowcy będą mogli na wybranych stajach diagnostycznych bezpłatnie sprawdzić ustawienie  i sprawność świateł w swoich samochodach.

Akcję prowadzi Instytut Transportu Samochodowego wraz z Policją i Inspekcją Transportu Drogowego.
Kampania ma na celu zwrócenie uwagi kierujących na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdów. Zwłaszcza jesienią, gdy pogarsza się widoczność, światła pojazdu nabierają szczególnego znaczenia.

Dobrze ustawione światła to podstawa

Jak mówi dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego profesor Marcin Ślęzak, złe ustawienie świateł pogarsza zarówno możliwość obserwowania, co się dzieje na drodze jak i możliwość dostrzeżenia takiego samochodu, a to może doprowadzić do wypadków, szczególnie z udziałem pieszych.

Prawidłowe działanie świateł jest uwarunkowane, poza ich ogólnym stanem technicznym, właściwym ustawieniem ich wysokości, prawidłowym rozkładem granicy światła i cienia oraz natężeniem emitowanego światła.

Wymienione elementy często wymagają profesjonalnej oceny i dlatego, w ramach prowadzonej kampanii, odbędą się ogólnopolskie "dni otwarte" na stacjach kontroli pojazdów, funkcjonujących pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego, zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów, należących do Polskiego Związku Motorowego, jak też na innych stacjach, które zgłosiły chęć uczestnictwa w kampanii.

W najbliższą sobotę, 24 października, a także 21 listopada kierowcy będą mieli możliwość darmowego sprawdzenia świateł pojazdów.

Kampania została zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego. Akcja potrwa do połowy grudnia.

Źródło: materiały prasowe

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze