Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

PiS zaprasza Tuska. Na posiedzenie zespołu ds. komisji weryfikacyjnej WSI

mp 16:30 18 grudnia 2013
Donald TuskTelewizja Republika
Posłowie PiS wystosowali do premiera Donalda Tuska zaproszenie na czwartkowe posiedzenie zespołu ds. skutków działalności komisji weryfikacyjnej WSI pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza. Zespół ma się zająć sprawą tłumaczenia raportu komisji na język rosyjski.

- Działając jako przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. skutków działalności komisji weryfikacyjnej pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza i Jana Olszewskiego, zapraszam na posiedzenie zespołu, które odbędzie się w czwartek - napisał w do premiera szef zespołu Bartosz Kownacki (PiS).

Tematem posiedzenia - jak poinformował Kownacki - "będą informacje przekazane przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego członkom sejmowej komisji ds. służb specjalnych dotyczące tłumaczenia na język rosyjski raportu z weryfikacji żołnierzy WSI oraz skutki przekazania tych informacji". - Posłowie zespołu parlamentarnego żywią przekonanie, że zechce Pan podzielić się posiadaną wiedzą odnośnie tego zagadnienia - podkreślił poseł PiS.

W czwartek premier Tusk udaje się na posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli.

Według tygodnika "Wprost" raport z likwidacji WSI został przetłumaczony jeszcze przed publikacją dokumentu na rosyjski, a tłumaczyć go miała zatrudniona bez przetargu Irina O., Rosjanka, która mieszkała w budynku przeznaczonym dla obsługi ambasady rosyjskiej. Posłowie PiS i Macierewicz (który jako szef komisji weryfikacyjnej WSI sygnował raport upubliczniony w 2007 r. przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego) uznają te zarzuty za absurdalne.

Sprawą zajmowała się we wtorek sejmowa komisja ds. służb specjalnych. Posłowie PiS twierdzili, że szef SKW nie przedstawił dowodów, że raport z likwidacji WSI był przekazywany nieupoważnionym osobom przed upublicznieniem. Szefowa sejmowej komisji ds. służb specjalnych Elżbieta Radziszewska powiedziała natomiast, że nie ma potwierdzenia, iż raport z likwidacji WSI był albo nie był tłumaczony na rosyjski przed opublikowaniem go w połowie lutego 2007 r.

W oświadczeniu po publikacji "Wprost" Macierewicz zapewniał, że "to jest absolutnie niemożliwe, żeby jakikolwiek fragment raportu z likwidacji WSI był wynoszony na zewnątrz przed ujawnieniem go przez prezydenta". "Wszystkie tłumaczenia odbywały się po publikacji jawnej części raportu. Raport po publikacji przetłumaczono na wszystkie języki kongresowe, w tym na język rosyjski, lecz najczęściej korzystano z tłumaczenia angielskiego" - podkreślił Macierewicz.

Parlamentarny zespół ds. skutków działalności komisji weryfikacyjnej pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza i Jana Olszewskiego powołali posłowie klubu Twojego Ruchu. Jednak na inauguracyjne posiedzenie zespołu przybyło kilkudziesięciu parlamentarzystów PiS i wybrali oni władze zespołu. Większość członków zespołu to parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...
TAGI:


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze