Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Orszak Trzech Króli w tym roku w trzech formach

ASy 8:21 3 stycznia 2021
TV Republika
Mimo epidemii organizatorzy Orszaku Trzech Króli 2021 zapowiadają, że wydarzenie odbędzie się, choć w innej formie. Przewodniczący fundacji Piotr Giertych proponuje mini-orszaki, spacer orszakowy, orszak kolędowy lub orszakowy challenge kolędowy. W stolicy wydarzenie odbędzie się w formie symbolicznej.

"Papież Franciszek zachęca nas w swoim nauczaniu do czerpania z dorobku kulturowego przeszłych pokoleń, do sięgania po mądrość i bogactwo myśli naszych przodków, w związku z tym Orszak 2021 nazywamy "literackim" ciesząc się, że w strofach polskich poetów mogliśmy odnaleźć fragmenty, z których możemy korzystać w jasełkowych scenach" - napisali organizatorzy.

Hasło zaczerpnięte od Kochanowskiego

Tegoroczne hasło: 
"Panu dzięki oddawajmy" nawiązuje do dziesiątej rocznicy ustanowienia 6 stycznia dniem wolnym od pracy. "Cieszymy się, że możemy w pełni świętować uroczystość Objawienia Pańskiego zwracając uwagę, że Bogu należy się wdzięczność za wszystko, co od Niego otrzymujemy: życie, wiarę, rodzinę, Ojczyznę, a także za trudności, z którymi przychodzi nam się zmierzyć" - zaznaczyli organizatorzy.

 

W związku z epidemią tegoroczny Orszak nie odbędzie się przy wielotysięcznej publiczności i kilkuset aktorach. Zaproponowano jego cztery nowe formy. Jako pierwszy Piotr Giertych wskazał "mini-orszaki".

- Zamiast jednego dużego wydarzenia w mieście, można zorganizować mniejsze, np. w parafii, w domach kultury, czy szkołach w postaci jasełek lub spotkania kolędowego - zauważył. Zapowiedział jednocześnie, że fundacja wyśle na nie korony i śpiewniki.

Drugi pomysł to spacer orszakowy po trasie, którą dotychczas przechodzono.

- Poszczególne rodziny mogą przejść tę trasę wykonując specjalne zadania i poznając historię Trzech Króli - powiedział Giertych.

"6 stycznia na stronie Fundacji zamieszczone zostaną materiały do gry dla wszystkich chętnych, którzy będą mogli do 10 stycznia wziąć udział w "Spacerze" po zeszłorocznej trasie Orszaku lub rozwiązać zadania Spaceru Orszakowego w domu" - poinformowała fundacja Orszak Trzech Króli.

Trzecia propozycja nawiązuje do starej tradycji spotkań w rodzinach czy salach parafialnych, podczas których wspólnie śpiewano kolędy. Nazwano ją "orszak kolęd". Natomiast czwarty pomysł to "orszakowy challenge kolędowy". - Zachęcamy do tego, by rodziny nagrały się, kiedy śpiewają kolędę w domu, w rodzinnym gronie i wezwały do kolejnego odśpiewania kolęd swoich znajomych, 3 inne rodziny. W ten sposób powstanie łańcuszek ludzi śpiewających kolędy - wyjaśnił przewodniczący fundacji Orszak Trzech Króli.

Forma wydarzenia w Stolicy

W Warszawie Orszak Trzech Króli odbędzie się w tym roku w formie symbolicznej. Nie chcąc tworzyć zgromadzenia nie zostaną zbudowane sceny, nie zostaną rozdane korony i śpiewniki. Orszak rozpocznie kard. Kazimierz Nycz modlitwą Anioł Pański na pustym Placu Zamkowym. Następnie Trzej Królowie wsiądą do królewskiego pojazdu i wyruszą w stronę Placu Piłsudskiego, aby pokłonić się Jezusowi w symbolicznej szopce.

Portal TV Republika objął patronatem Orszak Trzech Króli w Mińsku Mazowieckim.

135346272_823189781572089_6782365717378784527_n_670

 

Źródło: polskieradio24.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze