Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Nowy ambasador Niemiec w Polsce: Polska jest dla Niemiec z jednym z najważniejszych partnerów

D.Z. 7:52 16 września 2020
Prezydent RP Andrzej Duda oraz nowy ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven.PAP
Agenda polsko-niemiecka jest pełna szans i wyzwań; z Polską łączy nas 1000-letnia historia pełna blasków, ale i tragiczna przeszłość, w której wielu Polaków stało się ofiarami zbrodni naszych przodków — stwierdził we wtorek nowy ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven.

Prezydent Andrzej Duda przyjął we wtorek listy uwierzytelniające od nowego ambasadora Niemiec w Polsce; to ostatni etap procedury, po którym Arndt Freytag von Loringhoven rozpocznie misję dyplomatyczną w Warszawie.

W krótkim materiale wideo zamieszczonym na oficjalnym profilu na Twitterze von Loringhoven podkreślił, że Polska jest dla Niemiec jednym z najważniejszych partnerów.

— To dla mnie prawdziwy zaszczyt i ogromna radość, że mogą być ambasadorem w państwa wspaniałym kraju — kraju naszego sąsiada, jednym z najważniejszych krajów partnerskich, z którym tak wiele nas łączy: 1000-letnia historia pełna blasków i niestety też tragiczna przeszłość, w której tak wielu z Państwa przodków stało się ofiarami okrutnych zbrodni popełnionych przez naszych przodków" - podkreślił ambasador Niemiec w wypowiedzi częściowo w języku polskim oraz niemieckim.

— Łączy nas jednak także bezprecedensowa droga do pojednania oraz prosperująca i wielostronna współpraca dzisiaj — dodał.

Von Loringhoven zapewnił, że od początku swojej misji dyplomatycznej chce wzmacniać współpracę dwustronną między Polską a Niemcami. "Agenda polsko-niemiecka jest pełna szans i wyzwań" - dodał.

Ambasador Niemiec stwierdził, że pandemia koronawirusa pokazała zgodność i solidarność wśród Europejczyków, a solidarność — jak dodawał - "to nauka z Polski".

Wśród współczesnych wyzwań wymieniał m.in. zmiany klimatyczne, cyfryzację, mobilność, źródła dostaw energii, badania naukowe i innowacje. Von Loringhoven podkreślił, że są to jednocześnie jedne z najważniejszych zagadnień agendy niemieckiej prezydencji w Radzie UE.

Poprzedni ambasador Niemiec Rolf Nikel swoją misję dyplomatyczną w Warszawie zakończył pod koniec czerwca br.

Arndt Freytag von Loringhoven to wieloletni urzędnik i dyplomata, w latach 2014-2016 ambasador Niemiec w Republice Czeskiej. W latach 2007-2010 był wiceszefem niemieckiego wywiadu zagranicznego (BND), a od 2016 r. pierwszym w historii szefem wywiadu NATO.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze