Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Nowe atrakcje dla odwiedzających Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce!

D.Z. 10:13 21 sierpnia 2020
Zamek i kopalnia w Wieliczce są jak brat i siostra — mówi Małgorzata Bogucka z Muzeum Żup Krakowskich, która była dziś jednym z gości w TVP Republika. W wywiadzie dla telewizji opowiedziała, dlaczego turyści nie powinni opuszczać Wieliczki, nie zwiedziwszy wcześniej Zamku Żupnego i nie obejrzawszy jego cennych zbiorów.

Wieliczka to nie tylko kopalnia soli. To również Zamek Żupny i znajdujące się na jego terenie muzeum, które poświęcone zostało soli i historii kopalni

-Sól kamienna została odkryta w XIII wieku. To także czas powstania kopalni. Nasze zbiory pokazują postęp technologiczny kopalni i zmiany w sposobie wydobycia soli. Chcemy tym samym popularyzować niezwykle bogatą historię wydobywania tego surowca na terenie Polski.

Wiedzę na temat soli w Polsce zawdzięczamy przede wszystkim Alfonsowi Długoszowi

-To on we właściwym momencie zebrał, zabezpieczył i udostępnił narzędzia i machiny znalezione w okolicach kopalni. Dowiedział się on od górników o porzuconych urządzeniach, o które nikt nie dba. Postanowił zrobić z nich wystawę. Był to punkt wyjścia do powstania muzeum.

Małgorzata Bogucka opowiedziała o zbiorach, jakie znajdują się na terenie muzeum

-To przede wszystkim kieraty, z którym najstarszy ma ponad 16 metrów długości. Ale także dawne drewniane machiny wyciągowe, naczynia sprzed 6,5 tysięcy lat, solniczki, a także zbiory z zakresu historii sztuki i etnografii — górnicy mieli swoją własną tradycję. Cennym eksponatem jest także róg bractwa kopaczy z XVI wieku wykonany z rogu tura i bogato zdobiony.

Od jakiegoś czasu ekspozycję stałą dopełniają jednak kulturalno-historyczne wydarzenia czasowe

-Ostatnio na dziedzińcu organizujemy wystawy. Aktualna to ekspozycja p.t." Granice Rzeczpospolitej 1918-1945". Akcentuje ona Bitwę Warszawską, jako moment przełomowy dla naszej ojczyzny

-Poza tym planujemy dużą inwestycję. Pandemia trochę przesunęła ją w czasie. Mimo to zamek przygotowuje się do dużego remontu. Dzięki temu będzie mógł stać się miejscem jeszcze większych i bardziej nowoczesnych ekspozycji.

Źródło: TV Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze