Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Nielegalne zgromadzenie narodowców w Zabrzu

ap 20:58 21 grudnia 2013
Domena Publiczna
Około stu narodowców zgromadziło się dziś w Zabrzu (Śląskie), mimo braku zgody władz miasta na manifestację. Uczestnicy wiecu zorganizowanego pod hasłami skierowanymi przeciwko społeczności romskiej mogą odpowiadać za popełnienie wykroczenia - poinformowała policja.

Demonstrację od kilku tygodni zapowiadały środowiska związane z Narodowym Odrodzeniem Polski. Manifestację - jako rasistowską - oprotestowało kilkadziesiąt organizacji pozarządowych oraz stowarzyszenie Romów. Na zgromadzenie nie zgodziły się władze miasta, poparte w tej sprawie przez wojewodę śląskiego. Odbyło się też spotkanie w urzędzie miasta, które jednak nie odwiodło organizatorów od sobotniego spotkania.

Dziś po południu młodzi ludzie krążyli po mieście w niewielkich grupach (zgodnie z prawem spotkanie mniej niż 15 osób nie jest zgromadzeniem publicznym); część z nich wznosiła okrzyki. Gdy poszczególne grupy spotkały się pod pomnikiem Wincentego Pstrowskiego, a liderzy przygotowywali się do wystąpień, policja poinformowała narodowców o nielegalności ich zgromadzenia i wezwała do rozejścia się. Krótko potem nieformalny wiec zakończył się.

- Nie doszło do burd czy awantur oraz - co najważniejsze - do konfrontacji tych środowisk ze społecznością romską w Zabrzu. Swoje zadanie bardzo dobrze wypełnił nasz zespół antykonfliktowy, którego przedstawiciele rozmawiali zarówno z osobami przemieszczającymi się w poszczególnych grupach, jak i z gapiami, których było wielu. Wskazywali na możliwe konsekwencje ich działania i namawiali do rozejścia się - powiedział rzecznik zabrzańskiej policji Marek Wypych.

Zapewnił, że policja bardzo starannie przygotowywała się do zabezpieczenia tego zdarzenia, od chwili, gdy pojawiły się pierwsze informacje o planowanej manifestacji. Policjanci będą jeszcze analizować zgromadzone w sobotę materiały. W konsekwencji - jak zapowiada policja - organizatorzy powinni stanąć przed sądem za wykroczenie, jakim jest próba zorganizowania nielegalnego zgromadzenia.

W Zabrzu społeczność romską tworzy kilkadziesiąt rodzin, w większości związanych z tym miastem od ponad 50 lat. W szkołach realizowane są specjalne programy służące wyrównywaniu szans edukacyjnych romskich dzieci oraz ich integracji z pozostałymi uczniami. W sobotę policja objęła ulice zamieszkane przez zabrzańskich Romów dodatkową ochroną.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...
TAGI:


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze