Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Niedzielski: polscy naukowcy zbadają nowe szczepy koronawirusa

JJ 14:24 26 stycznia 2021
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowejPAP/Paweł Supernak
Minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził, że polski rząd „analizuje możliwość zakupu szczepionek przeciwko koronawirusowi poza mechanizmem unijnym”. Szef MZ zaznaczył, że regularnie pojawiają się nowe oferty dostaw. Polityk poinformował także o trwających negocjacjach ws. dostaw szczepionek Moderny w III kwartale.

– Jeżeli chodzi o zakupy poza mechanizmem unijnym, to […] oprócz tego, że znalazły się państwa, które z tego mechanizmu się wyłamały i w pewnym sensie autoryzują czy dopuszczają już możliwości takich zachowań w przyszłości, to mamy również pewien poziom niewywiązywania się ze zobowiązań umownych Pfizera, to dotyczy również Moderny w zakresie przesunięcia ostatniej dostawy, […] więc tych powodów zaczyna pojawiać się w przestrzeni coraz więcej. […] My cały czas analizujemy różne możliwości, możliwości które też były realizowane w różnych krajach – podkreślił Niedzielski, który rozmawiał z dziennikarzami po spotkaniu z przedstawicielami klubów parlamentarnych i kół poselskich w KPRM.

Jak zaznaczył szef resortu zdrowia, „sytuacja jest bardzo dynamiczna”, a Polska co jakiś czas otrzymuje nowe oferty ze strony dostawców. Obecnie trwają na przykład rozmowy z Moderną.

– Dzisiaj mamy kolejną propozycję dotyczącą Moderny, która przestawiła ten akcent w dostawach z IV kwartału na III kwartał tego roku, co z naszego punktu widzenia staje się już o wiele bardziej interesujące. Pojawiają się też nowi, kolejni producenci, z którymi w ramach mechanizmu europejskiego będziemy podpisywali umowy – poinformował minister zdrowia. Jak dodał, pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyrcia powstał zespół, który ma badać nowe szczepy koronawirusa.

 

Z kolei szef KPRM Michał Dworczyk podkreślił, że jedynym ograniczeniem w Narodowym Programie Szczepień jest „dostępność szczepionek”. Polityk zapowiedział, że opóźnienie dostaw Moderny jest „jednorazowym przesunięciem dostawy na weekend”.

 

Źródło: dziennik.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze