Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Nepal: dzień psów święta Tihar. Nepalczycy proszą psy o ochronę

DW 11:51 14 listopada 2020
Dzień psów święta Tihar, Nepalczycy proszę je o ochronępexels.com
Nepalczycy obdarowują psy, częstując je smakołykami i składając im inne dary. Proszą psy o ochronę.

Ulice Katmandu, stolicy Nepalu, pełne są psów z wieńcami na szyjach i czerwonymi kropkami na czołach. Tradycja tego święta ma źródło w eposie Mahabharata.

Obrzędom towarzyszy zapalanie kadzidełek, odmawianie modlitw i klaskanie. Psy są dekorowane kwiatami i cieszą się usługiwaniem ze strony ludzi tego dnia. Mogą zajadać się słodyczami czy ulubionymi potrawami.

swiet_670.

 Kukur ("pies" w języku nepalskim) jest dla hinduistów w Nepalu posłańcem Jamy, boga śmierci i zaświatów. Według nepalskich wierzeń psy chronią ludzi, szczególnie w trakcie drogi w zaświaty po śmierci.

Co ciekawe w 2016 r. niektórzy Meksykanie przyswoili sobie to święto i miało miejsce wtedy pierwsze w historii Meksyku Święto Psów "Kukur Tihar".

W samym Katmandu żyje około 40 tys. psów według lokalnych władz. Ich los jest dużo lepszy niż w sąsiednich Chinach, ale Nepalczycy nie dbają o nie tak mocno i ciepło jak wyznawcy tej samej religii w Indiach.

Wieczorem tego święta przegania się zło poprzez rzucanie petardami. Dzięki temu zaprasza się boginię Lakszmi, choć płoszy to psy.

Źródło: Nepali Times

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze