Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Morawiecki: „Czyste Powietrze” to rewolucja w polityce środowiskowej. Dotacja do wymiany pieca może sięgnąć nawet 37 tys. zł

mm 14:01 8 lutego 2021
M. Pech/Unsplash.com
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wziął udział (online) w konferencji zachęcającej gminy do udziału w programie „Czyste Powietrze”. „Nowoczesne państwo to takie, które zapewnia wysoką jakość życia w wielu obszarach. Staramy się tak budować nasze programy, aby wyprostować wielodekadowe opóźnienia” – mówił premier.

Troska o czyste powietrze i środowisko to jeden z filarów programu Nowy Ład. „Chcemy spowodować, żebyśmy mogli oszczędzać na energii cieplnej i żeby środowisko naturalne było czystsze” – powiedział Mateusz Morawiecki,

„Ten program to rewolucja w polityce środowiskowej. Środki, które w nim lokujemy, są bezprecedensowe” – kontynuował premier. Poinformował, że w programie uczestniczy już 200 tys. gospodarstw, co przekłada się na pół miliona osób, które będą korzystać z lepszego dla środowiska ogrzewania.

W ciągu ostatniego miesiąca złożono 11 tys. wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”. „Chcę zachęcić wszystkich, żeby to zainteresowanie było jeszcze większe. Zależy nam, żeby do 2029 r. zaangażować w program 100 mld zł” – mówił prezes Rady Ministrów. Przypomniał, że zasady otrzymywania dotacji zostały uproszczone, a czas realizacji przedsięwzięcia wydłużono o dodatkowe pół roku.

100 mln zł dla samorządów

„Przeznaczamy 100 mln zł na promocję programu w samorządach” – mówił Mateusz Morawiecki. Te środki umożliwią gminom prowadzenie konsultacji i utworzenie nowych miejsc informacyjnych dla mieszkańców.

„Czyste powietrze nie może być dobrem rzadkim. Przeznaczamy jeszcze więcej pieniędzy na wsparcie tego programu dla osób mniej zamożnych. Dotacja do wymiany pieca może sięgnąć nawet 37 tys. zł” – powiedział premier.

„W 2018 roku program Czyste Powietrze wydawał się abstrakcją. Dziś Świętochłowice przystępują do programu jako tysięczna gmina. Śląsk jest perłą w koronie polskiego przemysłu, ale on musi być coraz bardziej przyjazny dla środowiska” – zauważył Morawiecki.

Premier poinformował, że w remediacje stawu Kalina zostanie zainwestowanych 60 mln zł.

„Możemy się różnić poglądami, ale wszyscy oddychamy jednym powietrzem i musimy o nie dbać” – przypomniał.

Źródło: Kancelaria Premiera/Twitter

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze