Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Masowa inwigilacja korespondencji w sieci. "Reporterzy bez granic" ze skargą do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

ASy 8:49 14 stycznia 2021
zdjęcie podglądowePixabay.com
Według informacji, które podało dw.com Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zajmuje się skargą złożoną na działanie niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej (BND). Chodzi o bezpodstawną i nieuzasadnioną masową inwigilację treści przesyłanych kanałami telekomunikacyjnymi.

Skargę złożyła organizacja "Reporterzy bez granic", której zarzuty w 2016 roku odrzucił sąd w Lipsku. Szansę na pozytywne rozstrzygnięcie w Strasburgu upatrują w wyroku Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z maja 2020 roku, który uznał, że wywiad narusza wolność prasy i tajemnicę korespondencji.

Jak tłumaczy dw.com, "Federalna Służba Wywiadowcza może w uzasadnionych pojedynczych przypadkach ograniczyć prawa podstawowe obywateli". W praktyce jednak prowadzi masową inwigilację w oparciu o tzw. selektory, czyli podejrzane hasła.

"Niemiecka opinia publiczna dowiaduje się o takich praktykach tylko z dorocznego raportu Parlamentarnego Gremium Kontrolnego (PKGr) Bundestagu, gdy wszystkie istotne dane zostały już wyzerowane. Pozwala to BND tłumaczyć się, że przejrzana przez nią korespondencja nie zawierała "niczego ważnego" i zbagatelizować całą sprawę" - czytamy w Deutsche Welle. 

Do końca marca niemiecki rząd może zawrzeć ugodę z Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Jeśli się na to nie zdecyduje, będzie miał 12 tygodni na zajęcie stanowiska wobec skargi. 

118 ważnych dla wywiadu wiadomości

Wiadomo, że w 2013 BND skanowała korespondencję pod kątem aż 12,5 tys. selektorów i przejrzała ponad 15 tys. wiadomości e-mailowych. W 118 znaleziono treści ważne z punktu widzenia wywiadu. 

"Reporterzy bez granic" liczą, że jeśli Trybunał przyzna im rację, BND będzie musiała informować obywateli o naruszeniu tajemnicy ich korespondencji. 

Deutsche Welle zauważa też, że "stosowane przez BND metody inwigilacji podważają ochronę źródeł informacji uzyskanych przez dziennikarzy", a także podważają wiarygodność Niemiec, jako kraju domagającego się od reżimów poszanowania wolności prasy.

Źródło: polskieradio24.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze