Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

KGP: ostatniej doby wystawiono 1,5 tys. mandatów za brak maseczki. Sprawdzono 176 tys. osób na kwarantannie

mm 16:36 1 marca 2021
Ostatniej doby policjanci skontrolowali ponad dwa tys. środków publicznego transportu zbiorowegoFot. PAP/Grzegorz Michałowski
– Ostatniej doby w związku z nieprzestrzeganiem nakazu zakrywania ust i nosa pouczyliśmy 271 osób, nałożyliśmy mandaty na 1542 osoby, a w ponad 200 przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu – przekazał rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Od chwili wprowadzenia obowiązku zakrywania ust i nosa policjanci pouczyli ponad 221 540 osób. – 287 600 ukaraliśmy mandatem karnym, a w ponad 43 500 przypadków skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu – powiedział Ciarka.

Inspektor wskazał, że w przypadku skierowania wniosków do sądu w zdecydowanej większości sąd skazuje sprawców wykroczeń. – Wejście w życie znowelizowanych przepisów kodeksu wykroczeń odnoszących się wprost do nakazów, zakazów i ograniczeń zakończyło wszelkie dyskusje w zakresie egzekwowania przepisów przez funkcjonariuszy – powiedział.

Kontrole w komunikacji

– W pierwszej kolejności zawsze apelujemy o stosowanie się do obowiązujących ograniczeń, informujemy i przekazujemy komunikaty, również jeżeli to możliwe przy pomocy urządzeń nagłaśniających, zwłaszcza w miejscach gromadzenia się osób. Jeżeli pomimo zwrócenia uwagi osoby nie stosują się do poleceń każdy naruszający prawo musi liczyć się z surowymi konsekwencjami prawnymi – powiedział.

Poinformował również, że ostatniej doby policjanci skontrolowali ponad 2000 środków publicznego transportu zbiorowego. – Od początku wprowadzenia obostrzeń w tych środkach komunikacji to już ponad 518 tys. kontroli – podał.

Dyskoteki i wesela

– Od początku działań skontrolowano również niemal 1,4 mln placówek handlowych oraz ponad 6970 miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki. Przypominamy, że obecnie wprowadzony jest całkowity zakaz organizacji dyskotek. Skontrolowano również ponad 14600 miejsc organizacji wesel – dodał.

Od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce aż 51,7 milionów razy policjanci sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę. – Ostatniej doby sprawdziliśmy ok. 176 tys. osób skierowanych na kwarantannę, w ok. 700 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych – podkreślił.

– Przypominamy, że Powiatowy Państwowy Inspektor sanitarny na osoby uchylające się od kwarantanny może nałożyć karę pieniężna do 30 tys. zł – przypomniał.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze