Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

KE dyskutuje nt. paszportów szczepień. Konkrety będą przedstawione 17 marca

ar 18:14 3 marca 2021
Prawnicy Komisji mają wyjątkowo trudne zadanie i muszą uwzględnić czynniki medyczne, prawne i techniczne.Fot. PAP/EPA/NEIL HALL
Komisja Europejska prawdopodobnie przedstawi propozycje konkretnych regulacji dotyczących tzw. paszportów szczepień 17 marca - poinformował wysokiej rangi urzędnik KE zaangażowany w proces opracowywania systemu.

- Komisja próbuje przygotować tę propozycję na 17 marca. (...) Nie ma jeszcze żadnych szczegółowych rozwiązań - powiedział pracownik KE, proszący o zachowanie anonimowości.

Podkreślił, że prawnicy Komisji mają wyjątkowo trudne zadanie i muszą uwzględnić czynniki medyczne, prawne i techniczne.

- Jak osoba zaszczepiona może przenosić wirusy? Jak długo działa szczepionka? Czy będzie to tylko certyfikat zaszczepienia, czy również zaświadczenie o negatywnym wyniku testu? Co z ludźmi, którzy przeszli zakażenie i mają przeciwciała? Jak stworzyć platformę wymiany informacji między krajami? Jak stworzyć listę laboratoriów wystawiających certyfikaty, tak by nie można było ich podrobić? - wymienił tylko niektóre z czynników, które w opracowywaniu systemu musi uwzględnić KE.

Urzędnik stwierdził, że stworzenie możliwości dołączania do tzw. paszportów szczepień informacji o wykonanych testach i umożliwienie podróżowania osobom z negatywnym wynikiem, osłabiłoby siłę zarzutów o dyskryminację wobec tych, którzy nie chcą się zaszczepić, bądź nie mają takiej możliwości.

Przedstawiciel KE stwierdził też, że wydawane w Polsce zaświadczenia szczepień zaopatrzone w kod QR spełniają wytyczne Komisji w tej sprawie.

 

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze