Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Kazimierz Górski na znaczku Poczty Polskiej. Zobacz koniecznie

IO 10:58 26 lutego 2021
EAST NEWS
W piątek, 26 lutego br., Poczta Polska oddała w ręce klientów i filatelistów znaczek obiegowy emisji „Kazimierz Górski". Nowy walor, w nakładzie miliona sztuk – wprowadzony do obiegu z okazji 100. rocznicy urodzin polskiego trenera – trafi do placówek pocztowych w całym kraju.

Uroczysta prezentacja znaczka odbyła się 26 lutego br. w warszawskim Muzeum Sportu i Turystyki, z udziałem Anny Krupki - sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu, prezesa oraz wiceprezesa Poczty Polskiej Tomasza Zdzikota i Wiesława Włodka, ambasadora Fundacji Kazimierza Górskiego – Janusza Jesionki oraz prezesa PKO - Andrzeja Kraśnickiego. W wydarzeniu wziął udział syn Kazimierza Górskiego – Dariusz Górski wraz z rodziną.

Autor projektu, Jarosław Ochendzan, przedstawił na znaczku sylwetkę Kazimierza Górskiego. W limitowanej wersji, oprócz znaczka, Poczta Polska wydała kopertę FDC - czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Przedstawia ona trenera XX wieku na murawie boiska piłkarskiego, podczas sesji treningowej z reprezentacją Polski. Datownik zawiera podpis Kazimierza Górskiego.

- Poczta Polska od lat honoruje swoimi znaczkami wybitnych Polaków, postaci znane ze świata kultury, nauki, ale także sportu, który rozsławia nasz kraj na arenie międzynarodowej. Kazimierz Górski należy niewątpliwie do grona osób, które zapisały się w historii naszego sportu i warto tę postać przypominać kolejnym pokoleniom – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Osiągnięcia Górskiego

Kazimierz Górski był piłkarzem i jednym z najwybitniejszych trenerów piłkarskich w XX wieku. Z reprezentacją Polski sięgnął po mistrzostwo olimpijskie w 1972 roku (Monachium) oraz po wicemistrzostwo olimpijskie na kolejnych igrzyskach (Montreal). Najbardziej prestiżowym osiągnięciem w karierze trenerskiej Kazimierza Górskiego było zdobycie z polską kadrą brązowego medalu podczas mistrzostw świata w 1974 roku (RFN). W trakcie swojej przygody z piłką klubową pięciokrotnie sięgał po mistrzostwo Grecji oraz czterokrotnie po puchar Grecji. W 1960 roku zdobył wicemistrzostwo Polski z Legią Warszawa. W latach 1991-1995 pełnił funkcję prezesa PZPN, a od 1995 roku funkcję honorowego prezesa polskiej federacji piłkarskiej.

– Najnowsza emisja obiegowa Poczty Polskiej przypomina postać nietuzinkową, najwybitniejszego trenera w historii polskiej piłki nożnej. Kazimierz Górski nie tylko stworzył drużynę marzeń, z reprezentacją zdobył złoto i srebro olimpijskie oraz brąz na mistrzostwach świata, pokonał Anglię, Brazylię, Włochy i Argentynę, ale przede wszystkim pokazał, że Polacy nie muszą mieć kompleksów na boisku i potrafią wygrywać z najlepszymi. Pod jego kierunkiem polska piłka stała się potęgą i wielką dumą kibiców – powiedział Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Źródło: Materiały prasowe/Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze