Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Kaucja za szklane i plastikowe butelki? Znamy założenia projektu

ar 14:15 29 marca 2021
To bardzo ważny krok regulacyjny nie tylko z punktu widzenia ekologii, ale i ekonomii.
Butelki szklane i plastikowe mają być kaucjonowane. Co prawda pomysł nie osiągnął jeszcze etapu konkretnego projektu, ale pierwsze założenia projektu nowych przepisów przedstawiono na seminarium Forum Rozwoju Lokalnego – czytamy w serwisie money.pl. Nowe przepisy spowodują też nowe obowiązki i opłaty dla producentów.

Kaucją mają zostać objęte szklane butelki o pojemności do 1,5 litra i plastikowe butelki o pojemności do 3 litrów. Zwrot kaucji za butelki nie wymagałby pokazania paragonu za zakup. Żeby wprowadzić opakowania zwrotne, firmy będą musiały spełniać określone wymogi, np. utrzymanie odpowiedniego poziomu selektywnej zbiórki odpadów.

Producenci będą zobowiązani jednocześnie wnosić opłatę opakowaniową, z której finansowane będzie zbieranie i przetwarzanie zużytych butelek. Powstanie w Polsce systemu kaucji na opakowania jednorazowe jest w zasadzie przesądzone. To rozwiązanie, które ma ułatwić odzyskiwanie opakowań, które następnie mogą być poddane recyklingowi – informuje portal, który powołuje się na publikację "Wiadomości Handlowych".

To ważny krok nie tylko z punktu widzenia ekologii, ale i ekonomii
 
Plastik jako surowiec z roku na rok staje się coraz droższy. Drożejąca ropa i przestoje w fabrykach spowodowały, że dwukrotnie wzrosły ceny surowców do wytwarzania wyrobów plastikowych. W ciągu pół roku zdrożały one o 100 proc. A to może doprowadzić do bardzo szybkiego wzrostu wszelkich produktów, które są w plastik pakowane lub z niego wytwarzane.

llmm_670

Źródło: money.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze