Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Indonezja: Influencer zaraz po prezydencie w kolejce do zaszczepienia na Covid-19

ASy 12:35 14 stycznia 2021
Influencer szczepiony na Covid-19Twitter/@Seatodaynews
Wśród pierwszych w kolejce po szczepionki koronawirusowe w Indonezji znalazła się grupa... influencerów. Wraz z prezydentem Joko Widodo w środę zaszczepił się osobowość indonezyjskiej telewizji, Raffi Ahmad, który na Instagramie ma prawie 50 milionów obserwujących.

"Alhamdulillah (Chwała Bogu - przyp.red.) za szczepionkę... Nie bójcie się szczepionek" - napisał 33-letni celebryta.

Celowa strategia komunikacji

Starszy urzędnik ministerstwa zdrowia, Siti Nadia Tarmizi, powiedział, że decyzja o włączeniu do pierwszej rundy szczepień grupy influencerów obok prawie 1,5 miliona pracowników służby zdrowia była celową rządową strategią komunikacji.

Chociaż Indonezja stoi w obliczu wzrostów statystyk w zachorowaniach na koronawirusa w Azji Południowo-Wschodniej - z ponad 869 tys. zachorowaniami i 25 ty.s zgonami - to jednak w kwestii bezpieczeństwa i skuteczności każdej szczepionki panuje sceptycyzm.

Indonezyjczycy znajdują się też w czołówce globalnych użytkowników platform społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter czy Instagram.

Ministerstwo Zdrowia nie powiedziało, ile infuencerów będzie pierwszych w linii szczepionek, ale inni, którzy mieli otrzymać zastrzyk w czwartek, to muzycy Ariel, z zespołu Noah, i Risa Saraswati.

Dobry wpływ na młodzież

Ahyani Raksanagara, szef agencji zdrowia Bandung, powiedział Reutersowi, że artyści "z nadzieją przekażą pozytywny wpływ i przesłanie" na temat szczepionek do młodzieży.
Sondaż przeprowadzony w zeszłym miesiącu wykazał, że tylko 37% Indonezyjczyków było skłonnych się zaszczepić, podczas gdy 40% rozważyło to, a 17% odmówiło.

Niektórzy lekarze wyrazili wątpliwości co do pierwotnego zastosowania przez Indonezję chińskiej firmy Sinovac Biotech szczepionki CoronaVac - badania z Brazylii, Indonezji i Turcji wykazały skuteczność na poziomie 50-91%.

Zły PR

Decyzja o umieszczeniu na liście priorytetowej influencerów nieco się zmieniła, gdy na zdjęciach Raffiego pokazano go imprezującego w gronie znajomych kilka godzin po otrzymaniu zastrzyku.

Jego zdjęcia krytykowały media wzywając go, by dawał lepszy przykład.

- Pokazuje to również, że rząd nie jest konsekwentny w ustalaniu priorytetów, kto pierwszy otrzyma szczepionkę - powiedziała Irma Hidayana, współzałożycielka inicjatywy danych pandemicznych LaporCOVID-19.

- Powinni byli to zrobić z innym pracownikiem służby zdrowia, a nie z celebrytą - dodała.

Policja powiedziała, że zbada sprawę, czy Raffi złamał prawo. Sam celebryta zaoferował publiczne przeprosiny.

Źródło: Reuters

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze