Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

GIGANTYCZNA afera korupcyjna! Aż 53 osoby usłyszały zarzuty

AS 12:59 3 lipca 2019
maxipixel
Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała 28 czerwca 2019 r. do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko 53 osobom, którym zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienie przestępstw związanych 
z tzw. korupcją menadżerską oraz wyrządzenie wielomilionowej szkody majątkowej pokrzywdzonej spółce Zespół Elektrowni Dolna Odra – Elektrownia Szczecin.

W toku śledztwa ustalono, że co najmniej od 2015 roku w Elektrowni Szczecin istniał proceder korupcyjny związany z przyjmowaniem biomasy niespełniającej podstawowych wymagań jakościowych w ramach dwóch, oddzielnie działających, zorganizowanych grup przestępczych.

W pierwszej z grup przestępczych uczestniczyli pracownicy Elektrowni zatrudnieni na stanowiskach Obchodowych Urządzeń Nawęglania. Nie dopełniając swoich obowiązków przyjmowali dostawy biopaliwa niespełniającego wymagań jakościowych. Otrzymywali to za korzyści finansowe. Przekazywaniem pieniędzy zajmowali się kierowcy, którzy dostarczali biomasę na teren Elektrowni, a korzyści majątkowe uzyskiwali od dostawców biomasy.

W Elektrowni Szczecin funkcjonowała ponadto od co najmniej czerwca 2016 r. druga grupa przestępcza, w której uczestniczyli: Główny Inżynier ds. Wytwarzania Energii Elektrowni Szczecin, Pierwszy Obchodowy Dyspozytor Nawęglania oraz jeden z przedsiębiorców zajmujących się produkcji biomasy dostarczanej do Elektrowni wraz ze swoim pracownikiem.

Każda z tych osób miała swoją określoną rolę w procederze polegającym na organizowaniu transportu dostaw z biomasą nie spełniającej norm technicznych, której rodzaj i jakość w rażący sposób były niezgodne z umową, a następnie przyjmowaniu tego transportu na teren pokrzywdzonej Elektrowni i w konsekwencji – uzyskania nienależnego wynagrodzenia przez dostawcę towaru.

Za pomoc w sprzedaży dostarczanej przez podejrzanego przedsiębiorcę wadliwej biomasy, umowach Główny Inżynier ds. Wytwarzania Energii Elektrowni Szczecin otrzymał od przedsiębiorcy korzyści finansowe w postaci pieniędzy w łącznej kwocie nie mniejszej niż 302.400 zł.

Na skutek tego procederu wyrządzono wielomilionowe szkody spółce Skarbu Państwa tj. Polskiej Grupie Energetycznej S.A.

Źródło: Prokuratura Krajowa

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.150/1) - SENSACYJNE ODKRYCIA NA WESTERPLATTE
Wczytuję komentarze...
Najnowsze