Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Gądecki: Bez Słowa Bożego nie ma Kościoła. Rozpoczyna się XIII Tydzień Biblijny

mm 8:27 18 kwietnia 2021
V Narodowe Czytanie Pisma Świętego inauguruje 13. Tydzień BiblijnyFot. Canva
Zachęcam wszystkich do czytania Słowa Bożego, ponieważ bez niego nie ma Kościoła – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki z okazji Niedzieli Biblijnej, obchodzonej 18 kwietnia. Rozpoczyna ona XIII Tydzień Biblijny.

Przewodniczący Episkopatu zwrócił uwagę, że w życiu codziennym, poza liturgią, zauważa się niekiedy pewną obojętność względem Pisma świętego i jego natchnienia pośród wiernych i duszpasterzy. – Za mało czyta się Pismo Święte, za mało poważa wypowiedź Pisma świętego – zaznaczył.

Przypominając regułę św. Hieronima („nie znać Pisma św. to nie znać Chrystusa”), abp Gądecki podkreślił, że „Pismo Święte jest pierwszą i najważniejszą Księgą wiary Kościoła”. – Jest kręgosłupem całej jego refleksji teologicznej. Każda epoka w inny sposób podchodziła do tej Księgi, odczytując ją ciągle na nowo, na różne sposoby w swojej konkretnej sytuacji – wskazał.

Przewodniczący Episkopatu zauważył, że Sobór Watykański II podkreślił konieczność wspólnego wsłuchiwania się w Słowo natchnione. – To Słowo tworzy wspólnotę między słuchaczami a Bogiem, a w następstwie także między samymi słuchającymi – zauważył.

Zgromadzeni na świętej Wieczerzy

Jak dodał, „Niedziele Biblijne praktykowane były w latach posoborowych, a potem zostały zapomniane”. – Dzisiaj powinniśmy do nich wrócić, ponieważ skłania do tego nowa sytuacja Kościoła i wołanie nowego Tysiąclecia – dodał.

W ocenie abp Gądeckiego byłoby dobrze, aby w Niedzielę Biblijną w każdej parafii zostało przygotowane nabożeństwo Słowa Bożego. – W większych parafiach powinno odbywać się po południu, o dogodnej dla wiernych porze. W małych parafiach, zwłaszcza tam, gdzie wierni mają trudniejszy dostęp do kościoła, może mieć miejsce w łączności z niedzielną mszą św. Nabożeństwa te powinny być jednak przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi – podkreślił przewodniczący Episkopatu.

V Narodowe Czytanie Pisma Świętego inauguruje 13. Tydzień Biblijny, którego hasło „Zgromadzeni na świętej Wieczerzy” nawiązuje do tematu roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce”.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze