Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Europejscy biskupi skierowali list do szefa PE. Apelują, że "przepisy UE nie przewidują prawa do aborcji"

AR 17:23 25 lutego 2021
Do zadań COMECE należy monitorowanie i analiza procesów politycznych w Unii Europejskiej Fot. pixnio
Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) skierowała list do przewodniczącego PE Davida Sassoliego w sprawie rezolucji z listopada 2020 r. o aborcji w Polsce. "Z prawnego punktu widzenia ani prawodawstwo Unii Europejskiej, ani Europejska Konwencja Praw Człowieka nie przewidują prawa do aborcji. Sprawę tę pozostawiono systemom prawnym państw członkowskich".

Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej wskazuje, że podstawową zasadą działania Unii Europejskiej jest funkcjonowanie wyłącznie w granicach kompetencji przyznanych jej przez państwa członkowskie w traktatach.

- Ścisłe przestrzeganie tej zasady jest wymogiem praworządności, jedną z podstawowych wartości Unii. Popierając rezolucję Parlamentu, która kładzie nacisk na poszanowanie praworządności, COMECE podkreśla, że praworządność wymaga również poszanowania kompetencji państw członkowskich i wyborów dokonywanych przez nie w ramach wykonywania ich wyłącznych kompetencji – czytamy czytamy w liście.

W swoim liście biskupi UE wyrażają również zaniepokojenie „kwestionowaniem przez rezolucję PE podstawowego prawa do sprzeciwu sumienia, które jest emanacją wolności sumienia”.

PE zaapelował, aby wykonywanie aborcji nie było objęte kodeksem karnym, ponieważ odstrasza to lekarzy, którzy powstrzymują się od ich dokonywania z obawy przed sankcjami karnymi.

Do zadań COMECE należy monitorowanie i analiza procesów politycznych w Unii Europejskiej we wszystkich sferach zainteresowania i działalności Kościoła.

Źródło: TVP INFO

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze