Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego czyli Zielone Świątki

am 12:56 9 czerwca 2019
FLICKR/ WAITING FOR THE WORD/ CC BY 2.0
Święto Zesłania Ducha Świętego jest obchodzone na pamiątkę wydarzenia w Wieczerniku, gdy po 50 dniach od Zmartwychwstania Jezusa na zebranych tam apostołów i Maryję zstąpił Duch Święty.

Zielone Świątki to ludowa nazwa święta ważnego dla wyznawców kościoła katolickiego – przypomina o Zesłaniu Ducha Świętego. Dla chrześcijan to dzień wspomnienia Dziejów Apostolskich z Nowego Testamentu. 

W 50. dzień po zmartwychwstaniu Chrystusa na zebranych w wieczerniku jego uczniów czyli apostołów zszedł Duch Święty. Zaczęli mówić w wielu językach i otrzymali tzw. charyzmaty (dary). Jezus zapowiedział zesłanie Ducha Świętego przed swoją śmiercią. Uważa się to za początek Kościoła. To jedna z najważniejszych uroczystości liturgicznych. 

Pierwotnie Zielone Świątki były kojarzone głównie z obchodami pogańskimi, jako celebrację święta wiosny. Co ciekawe Zielone Świątki można określić zarówno jako święto słowiańskie, jak i dolnosaksońskie. Oprócz Polski jest celebrowane także w takich państwach jak Belgia, Białoruś, Holandia, Litwa, Niemcy, Norwegia, Rosja, czy Ukraina. W niektórych krajach jest obchodzone przez dwa dni, np. w Niemczech, czy Szwajcarii. Bowiem 50. dzień po Wielkanocy wypada zwykle w poniedziałek.

Polskie przysłowia: 

Deszcz podczas Zielonych Świątek niedobry czyni początek.

Jeśli w Świątki deszcz pada, wielką biedę zapowiada.

Kto ślub bierze na Zielone Świątki, to Duch Święty zstępuje na ziemię, a diabeł w małżeństwo.

Deszcz w Zielone Świątki, będą wielkie sprzątki. 

Mokre Zielone Świątki dają tłuste Boże Narodzenie. 

Na Zielone Świątki dobre i otrąbki. 

Na Świętego Ducha w polu otucha. 

Na Zielone Świątki robimy porządki. 

Źródło: tvp.info, IAR

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze