Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dziś uroczystość Bożego Ciała

lml 8:48 26 maja 2016
flickr.com/Aleteia Image Department/CC BY-SA 2.0
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej to w Kościele katolickim święto nakazane. Uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu, w Polsce związana z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii.

Uroczystość Bożego Ciała ma charakter dziękczynny i radosny. Święto zostało ustanowiona na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon.  W 1849 roku papież Pius IX ustanowił Święto Najdroższej Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa, które początkowo było obchodzone w pierwszą niedzielę lipca, a od 1933 przeniesiono je na 1 lipca. W 1955 Pius XII reformując liturgię zlikwidował obchody oktawy uroczystości. Zmianę tę utrzymał Paweł VI wprowadzając w 1969 nowe normy kalendarza liturgicznego. Reforma liturgiczna Pawła VI z roku 1969 połączyła oba święta.

Tradycje w Polsce

W Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 roku, w diecezji krakowskiej.

W 1420 roku na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie.

W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. 

Boże Ciało obchodzone jest w naszym kraju w czwartek, po Uroczystości Trójcy Świętej. Jest to więc święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. 

Boże Ciało jest w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy.

 

Źródło: niedziela.pl, Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze