Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dziś oddajemy hołd Polakom, którzy ratowali Żydów pod okupacją niemiecką

PR 8:45 24 marca 2019
zrzut ekranu: twitter.com/ipngovpl/
Z inicjatywy Urzędu ds. Kombatantów, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Warszawie odbędą się dziś uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Obchody rozpocznie msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Nabożeństwo zostanie odprawione w intencji żyjących i zmarłych Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów w czasie okupacji niemieckiej. Potem ( godzina 12.00 ) uroczystości przeniosą się na Plac Marszałka Piłsudskiego, gdzie odbędzie się Apel Pamięci.

Po południu natomiast ( godzina 14.00 ) zaplanowano wernisaż wystawy połączony z ceremonią odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci siostrze Matyldzie Getter w siedzibie Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. 

 

 

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką został ustanowiony z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy w ubiegłym roku. Data wybrana na dzień obchodów - 24 marca - jest symboliczna. Tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów.

 

Źródło: IAR, Twitter

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze