Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dworczyk: setki tysięcy osób zainteresowane rejestracją na szczepienia

ASy 9:48 15 stycznia 2021
Rejestracje ruszają już dziśPAP/Leszek Szymański
W piątek szef KPRM Michał Dworczyk Poinformował, że zainteresowanie zarejestrowaniem się na szczepienie przeciw Covid-19 wykazały do tej pory setki tysięcy osób. Dworczyk poinformował również, że na konferencji o godz. 10 pokazane zostaną pierwsze statystyki.
Od piątku seniorzy po 80. roku mogą zarejestrować się na szczepienia przeciw Covid-19. Można to zrobić na trzy sposoby: telefonicznie i przez internet - te dwie formy rejestracji ruszyły o północy z czwartku na piątek - lub w punkcie szczepień. Ponadto uruchomiony został formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia.
 
Przeskok medycyny

Dworczyk ocenił, że zapisy wygenerowały olbrzymi ruch w sieci.

- O godz. 10.00 mamy konferencję w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, na której pokażemy pierwsze statystyki, odpowiemy na pierwsze pytania - poinformował.

- Dziesiątki, a do tej pory setki tysięcy osób wykazały zainteresowanie zarejestrowaniem się i zapisaniem, bo to jest druga forma, która ruszyła, czyli takie zgłoszenie, zadeklarowanie gotowości do szczepienia, więc oboma tymi formami wykazały setki tysięcy osób już zainteresowanie i mamy nadzieję, że ten system będzie dobrze funkcjonował - powiedział.

Dworczyk dodał, że "to jest przeskok w absolutnie inny świat dla polskiej medycyny tzn. stworzenie tego centralnego kalendarza i stworzenie tego systemu teleinformatycznego".

"Zainteresowanie było olbrzymie"

- Myśleliśmy, że będzie bardzo duże, ale aż tak dużego się nie spodziewaliśmy. To pozytywna wiadomość dlatego, że to oznacza, że Polacy chcą się szczepić, są zdeterminowani, żeby nasi seniorzy, nasi najbliżsi - często rodzice, dziadkowie, jak najszybciej zaszczepili się - powiedział.

Szef KPRM potwierdził też tezę, że uruchomienie systemu rejestracji jest pierwszym wiarygodnym badaniem, ile osób jest w ogóle zainteresowanych szczepieniem.

- To jest najważniejsza dlatego, że w grupie seniorów powyżej 80. roku życia jest najwięcej tych osób, które trafiają do szpitali po tym jak zachorują na COVID, które trafiają pod respirator, czy u których przebieg choroby jest najbardziej dramatyczny, a niestety u niektórych kończy się również śmiercią, więc im szybciej i większą część tej populacji najstarszych seniorów zaszczepimy, tym mniej osób będzie trafiało do szpitali, tym mniej osób będzie w Polsce umierało - mówił Dworczyk i przypomniał, że jest seniorzy powyżej 80. roku życia to 1,7 mln osób.

Szczepienia w POZ?

Pytany, czy szczepienie seniorów będzie odbywać się w POZ czy będzie do nich przychodzić lekarz czy pielęgniarka szef KPRM odpowiedział, że stworzona została formuła, że do osób, które mają problemy i ograniczoną mobilność może przyjechać zespół szczepienny, ale też został uruchomiony program dowozu dla seniorów do punktów szczepień.

Na szczepienie przeciw COVID-19 od piątku umawiają się seniorzy powyżej 80. roku życia, a tydzień później ruszą zapisy dla osób, które ukończyły 70 lat. Szczepienia seniorów rozpoczną się 25 stycznia. 

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze