Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

„Czyste powietrze” dla najuboższych. Możliwe rozszerzenie programu

jm 14:12 4 kwietnia 2021
Do 19 marca w programie „Czyste powietrze” złożono ponad 222 tys. wniosków o dotacje na blisko 4 mld złFot. Pexels/freestocks.org
„Czyste powietrze” to program antysmogowy. Przewiduje dotacje na termomodernizację domów i wymianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne. Wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski zapowiedział, że program może zostać rozszerzony o część skierowaną dla najuboższych.

Mirowski zaznaczył, że planowane jest rozszerzenie programu o trzecią część, która zostanie skierowana do osób najuboższych, najbardziej narażonych na tzw. ubóstwo energetyczne.

- W „Czystym powietrzu” prowadzimy przez cały czas jego ewaluację i rozważamy wprowadzenie kolejnych modyfikacji, oczywiście tylko i wyłącznie z korzyścią dla kolejnych beneficjentów. Na konieczność zastosowania pewnych rozwiązań zwracał nam uwagę Bank Światowy - powiedział wiceprezes Paweł Mirowski.

Pomoc w realizacji programu

Wyjaśniono, że celem byłoby znalezienie opiekunów-doradców, którzy mieliby odwiedzać mieszkańców gmin i przekonywać do przeprowadzenia inwestycji. Dodatkowo operatorzy mieliby pomagać tym osobom przez cały okres realizacji i rozliczenia dofinansowanego zadania w ramach programu „Czyste powietrze”.

- W tym aspekcie kluczową rolę musi odegrać gmina. W obecnie zawieranych porozumieniach z gminami w sprawie realizacji programu chcielibyśmy „przećwiczyć” pewne elementy wyżej opisanego mechanizmu i myślę, że w przeciągu roku uda się nam wypracować szerszy model, który w 2022 roku wykorzystamy przy wdrożeniu trzeciej części programu – powiedział Mirowski.

W rozszerzeniu programu ma pomóc uruchomienie ścieżki bankowej. W ciągu najbliższych miesięcy planowany jest start pierwszych kredytów termomodernizacyjnych z gwarancjami BGK. Będą one pochodzić z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji. 

Na ten moment swoje oferty złożyło osiem banków.

Źródło: rdc.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze