Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Co zrobić z choinką po świętach? Lasy Państwowe radzą

JK 10:13 7 stycznia 2021
Zdjęcie ilustracyjne.pixabay.com
Choinki wcale nie nie muszą trafiać na śmietnik po świętach. Lasy Państwowe przypomniały kilka sposobów na zagospodarowanie drzewek.

Lasy Państwowe przypomniały, że choinka po świętach, której chcemy się pozbyć z domu nie musi być wyrzucana. Można ją zagospodarować - posadzić albo rozdrobić i rozsypać na rabacie. Drzewka świąteczne to też biomasa.

Na swojej stronie internetowej organizacja zamieściła kilka rad dotyczących wykorzystania choinek, gdy przestaną pełnić rolę ozdób w naszych domach.

Poczekać i posadzić

Jedną z nich jest posadzenie choinki. Jednak nie wszystkie choinki mogą być posadzone. Nadają się jedynie te, które kupiliśmy w doniczce. Doniczka nie powinna być za mała i należy sprawdzić system korzeniowy drzewka - nie może być on zbyt mocno przycięty w stosunku do wysokości choinki.

Eksperci radzą ponadto by choinek, które chcemy zasadzić w gruncie, nie trzymać zbyt długo w ciepłym pomieszczeniu. Nie należy też ich sadzić od razu, tylko poczekać do wiosny. W takiej sytuacji choinkę powinno przestawić się w chłodne miejsce. Jeżeli panuje w nim dodatnia temperatura to nie wolno zapominać o podlewaniu. Jeśli zaś drzewko jest narażone na mróz, to najlepiej je wcześniej zabezpieczyć, na przykład słomą.

Choinka nawozem

Leśnicy zwracają uwagę, że można zagospodarować również ścięte choinki. Takie drzewko można rozdrobnić - odciąć gałązki, a pień pociąć na mniejsze części.

Nawet jeśli będą to bardzo małe kawałki, zawsze można użyć ich jako nawozu dla roślin w ogrodzie.

A może zbiórka?

Jeżeli chcemy się pozbyć ściętej żywej choinki, to mimo iż drzewka - jak przypominają leśnicy - są w pełni biodegradowalne, to nie wyrzucajmy ich byle gdzie. Lasy Państwowe zwracają uwagę, że powinno się pozostawić je przy osiedlowym śmietniku a nie wrzucać do kontenera. Takie drzewka zostaną zabrane i potraktowane jako odpady komunalne.

Leśnicy dodają, że w miastach są też często organizowane zbiórki świątecznych drzewek, które później jako biomasa służą do ogrzewania. Informacje na temat takich zbiórek są zamieszczane na stronach urzędów gmin.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze