Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Cała Polska w barwach narodowych

7:50 30 kwietnia 2018
pixabay
W środę będziemy obchodzili Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – symbolu, za który tysiące naszych rodaków przelewały krew. Jednocześnie 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Wspólnie zadbajmy, aby ulice wszystkich miast w naszym kraju dumnie mieniły się wtedy biało-czerwonymi barwami.

Święto flagi obchodzone jest 2 maja od 2004 r., a jego głównym zadaniem jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

Data ta ma szczególne znaczenie dla historii naszego kraju, ponieważ właśnie w tym dniu w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa (Siegessäule) i na Reichstagu w Berlinie, co było jednoznaczne z zakończeniem działań wojennych podczas II wojny światowej.

Warto zaznaczyć, że innym ważnym powodem ustanowienia tego święta w dniu 2 maja było to, iż w latach istnienia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej władze nakazywały zdejmowanie biało-czerwonych flag po Święcie Pracy obchodzonym 1 maja po to, aby nie były one eksponowane w Święto Konstytucji 3 maja, które to w czasach komunizmu zostało zniesione.

 

Czytaj więcej w dzisiejszej „Gazecie Polskiej Codziennie”.

 

 

 

 

 

Źródło: jk / Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze