Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Bp Guzdek: ilekroć były: zgoda, współpraca i zaufanie, Polska rozwijała się i umacniała swoją pozycję

PR 9:59 11 listopada 2019
Telewizja Republika
- Od zaufania zbudowanego na prawdzie zależy przyszłość ojczyzny. Trzeba centymetr po centymetrze i dzień po dniu budować zaufanie i odbudowywać zaufanie, i pogłębiać zaufanie – podkreślił w niedzielę biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek podczas mszy św. w intencji ojczyzny. Prezydent Andrzej Duda zapalił Świecę Niepodległości. Odmówiono także "Akt dziękczynienia i zawierzenia Opatrzności Bożej".

Mszy św. w intencji ojczyzny, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy wraz z małżonką, przewodniczy w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Udział w niej biorą także przedstawiciele najwyższych władz państwowych, m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Stanisław Karczewski, marszałek senior Antoni Macierewicz, przedstawiciele episkopatu Polski i licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy.

Bp Guzdek mówił do zebranych w Świątyni Opatrzności, że "wszystkie wymiary społecznego bytu i wymiar polityczny, i wymiar ekonomiczny, i wymiar kulturalny, i każdy inny, opiera się ostatecznie na tym podstawowym wymiarze etycznym: prawda, zaufanie, wspólnota".

W wygłoszonej homilii bp Guzdek podkreślił, że obchodząc 101. rocznicę odzyskania niepodległości, powracamy myślą do wydarzeń, które sprawiły, że jesienią 1918 r. nasz kraj powrócił na mapy świata. Polacy po 123 latach niewoli odzyskali swój ojczysty dom.

- Zapewne było wiele przyczyn tego wielkiego sukcesu. Warto jednak zauważyć, że jedną z najważniejszych było wzajemne zaufanie. Polacy z trzech zaborów, o różnych przekonaniach politycznych, wierzący i niewierzący, katolicy, prawosławni i ewangelicy oraz wyznawcy innych religii, wznieśli się ponad wszelkie podziały. Stanęli w jednym szeregu. Odzyskanie niepodległości oraz służbę odradzającej się Rzeczypospolitej uznali za cel, który wszystkich zjednoczył – podkreślił w homilii biskup polowy.

guzdek_670

Duchowny wskazał, że w polskiej armii walczyli żołnierze z różnych zaborów, a dowodzili nimi oficerowie, którzy kończyli wojskowe szkoły w Petersburgu, Wiedniu i w Berlinie.

- Zaufali sobie wzajemnie. Razem odnosili sukcesy, poszerzając granice Rzeczypospolitej, a zwłaszcza odnosząc spektakularne zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej – zaznaczył bp Guzdek.

- Trzeba z całą mocą powiedzieć, że również w życiu naszego narodu bardzo potrzeba zgody i wzajemnego zaufania - dodał.

 

Czytaj takze:

"Patriotyzm, to miłość do Polski każdego dnia, ale 11 listopada…" ZOBACZ wyjątkowy spot premiera z okazji Święta Niepodległości

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze