Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Boże Narodzenie z Wieliczki. Transmisja prosto z kaplicy św. Kingi

ASy 16:00 24 grudnia 2020
materiały prasowe
Górnicza Pasterka rano 24 grudnia ma kilkusetletnią tradycję. W ostatnich latach kaplica św. Kingi w wigilijny poranek wypełniała się nie tylko górnikami. Chętnie w tej wyjątkowej mszy uczestniczyli mieszkańcy regionu i przyjezdni z dalszych miejscowości.

W tym roku z uwagi na obostrzenia Pasterka odbędzie się w małym gronie, ale po raz pierwszy w tej wyjątkowej podziemnej mszy uczestniczyć będzie można za pośrednictwem internetu.

Pasterka pod ziemią

W wigilijny poranek na Pasterkę 101 m pod ziemią o godz. 8:00 rano uda się tylko niewielkie grono górników - odbędzie się ona z zachowaniem zasad sanitarnych i obowiązujących przepisów. Uroczyste nabożeństwo celebrował będzie metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

By jednak umożliwić uczestnictwo w tej jedynej w swym rodzaju podziemnej Pasterce wszystkim chętnym, kopalnia organizuje transmisję na żywo w serwisie YouTube na kanale Kopalni Soli „Wieliczka” www.youtube.pl/kopalniawieliczka

Link do transmisji:

https://youtu.be/UoWKvKZee_s

Historia

Pasterka to jedna z najważniejszych tradycji - w wielickiej kopalni historią sięga na pewno XVIII, a być może i końca XVII wieku. Od początku odbywała się rano, tak aby mogły spotkać się na niej dwie zmiany górników: tych kończących szychtę oraz tych ją rozpoczynających. 

Współcześnie nabożeństwo w Wigilię Bożego Narodzenia odprawiane jest w kaplicy św. Kingi. To w niej na jednym z ociosów znajduje się szopka Betlejemska z solnymi postaciami.

kaplica_sw_kingi_670

 

Źródło: materiały prasowe

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze