Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Błaszczak: Jak ich kiedyś, tak i nas dzisiaj jednoczy ta sama wspólnota wartości i dążeń

AS 18:19 22 listopada 2019
mon.gov.pl
- Dzisiejsze uroczystości to oddanie hołdu naszym wspólnym bohaterom, ludziom niezwykłym, którzy z bronią w ręku, zdając sobie sprawę z tego, że przeciwnik jest dużo silniejszy, stanęli do walki o wolność naszej Ojczyzny. Ale dzisiejsze uroczystości mają także znaczenie dla naszej przyszłości, dla przyszłości relacji pomiędzy naszymi krajami - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Wilnie.

W piątek, 22 listopada br., szef MON wziął  udział w uroczystościach pochówku prochów Zygmunta Sierakowskiego i Konstantego Kalinowskiego, przywódców Powstania Styczniowego oraz kilkunastu jego uczestników straconych w Wilnie w latach 1863-64.

Szef MON zaznaczył, że piątkowe uroczystości w Wilnie i udział w nich prezydentów Polski oraz Litwy to godne pożegnanie bohaterów Powstania Styczniowego i po ponad 150 latach oddanie im należnego honoru.

– Dziś spotkaliśmy się, aby uczcić pamięć uczestników Powstania Styczniowego. Ale dziś manifestujemy także to, że tak jak ich kiedyś, tak i nas dzisiaj jednoczy ta sama wspólnota wartości i dążeń – mówił podczas uroczystość pogrzebowych prezydent Andrzej Duda.

Uroczystości pochówku z udziałem najwyższych władz państwowych Polski i Litwy, Ukrainy i Białorusi rozpoczęła msza święta w  Bazylice Archikatedralnej sprawowana w intencji uczestników Powstania Styczniowego. Bezpośrednio po zakończeniu nabożeństwa orszak pogrzebowy przeszedł ulicami Wilna, zatrzymując się przy Ostrej Bramie. Ostatnie pożegnanie z salwami honorowymi odbyło się na Cmentarzu na Rossie. W kaplicy cmentarnej na Rossie, która stanie się odtąd mauzoleum Powstańców Styczniowych, wraz z przywódcami powstania Zygmuntem Sierakowskim i Konstantym Kalinowskim, spoczęło 18 powstańców.

Źródło: mon.gov.pl

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze