Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wyprodukujemy śmigłowce dla Brytyjczyków? Black Hawki z Mielca „mogą być opcją”

ajg 14:05 11 kwietnia 2021
Śmigłowiec Balck Hawk (zdj. ilustracyjne)flickr.com
- Black Hawk produkowany w Mielcu może zostać zaproponowany Wielkiej Brytanii — powiedział dyrektor ds. komunikacji Lockheed Martin w Europie John Neilson. Zaznaczył, że Brytyjczycy nie sformułowali jeszcze wymagań dotyczących nowej maszyny, ale „w zależności od specyfikacji technicznej i wymagań operacyjnych, Black Hawk może być opcją”.

Neilson odniósł się do planowanego przez Wielką Brytanię ujednolicenia floty śmigłowców wojskowych i zastąpienia 23 śmigłowców Puma nowym typem wiropłatu oraz do publikacji, według których brytyjskie wojska specjalne biorą pod uwagę Black Hawka. Jak podał, przed kilkoma dniami na stronie internetowej „Daily Express”, przetarg wart 450 mln funtów na średnie śmigłowce, ma zostać rozpisany w tym roku, a dowódcy sił specjalnych „dali do zrozumienia, że ich oczekiwania najlepiej spełnia Black Hawk”, także ze względu na łatwość współdziałania z Amerykanami. „Daily Express” zauważył, że Black Hawk jest dopuszczony do działań z okrętów Royal Navy.

- Brytyjskie morskie i powietrzne jednostki specjalne (Special Air Service, SAS i Special Boat Service — SBS) już działają wspólnie w Iraku i Syrii. Ich zwiększona interoperacyjność z wojskami specjalnymi USA jest zatem kluczowa — pisze Express. Gazeta dodaje, że z powodu cięć budżetowych i zgodnie z nową strategią „Wielka Brytania będzie musiała jeszcze ściślej współpracować z USA”; przypomina ubiegłoroczną umowę o wspólnych operacjach morskich między USA i Wielką Brytanią.

W Mielcu powstają śmigłowce dla Filipin oraz dla straży pożarnej USA

- Jesteśmy świadomi zmieniającego się zapotrzebowania Wielkiej Brytanii na wojskowy wielozadaniowy śmigłowiec średniej wielkości. W zależności od specyfikacji technicznej i wymagań operacyjnych nasz najnowszy, wyprodukowany w Polsce, Black Hawk może być opcją — powiedział Neilson. „Dopóki jednak wymagania Wielkiej Brytanii nie są sformalizowane i nie są dostępne szczegóły, jest za wcześnie, aby móc powiedzieć cokolwiek więcej na tym etapie” — zastrzegł.

Pod koniec marca serwis Jane’s poinformował, że firma Lockheed Martin jest gotowa zaproponować Black Hawka w wersji UH-60. Swoją ofertę — śmigłowca AW149  jest gotowa złożyć posiadająca zakłady w Wielkiej Brytanii włoska grupa Leonardo, do której należy PZL-Świdnik.

Należące do koncernu Lockheed Martin PZL Mielec produkują śmigłowiec Sikorsky Black Hawk w wersji S-70i. W Mielcu zostały wyprodukowane Black Hawki dla polskich wojsk specjalnych i policji, w polskich zakładach powstają także śmigłowce tego typu dostarczane Filipinom. Również w Mielcu powstają śmigłowce w wersji cywilnej, które po zamontowaniu w USA specjalistycznego wyposażenia gaśniczego służą pod oznaczeniem Firehawk. Pod koniec stycznia spółka PZL Mielec złożyła Rumunii ofertę na 12 wielozadaniowych śmigłowców w wersjach lądowej i morskiej.

Źródło: polskieradio24.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze