Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Barbórka 2020. Świętujemy dziś Dzień Górnika

ASy 10:20 4 grudnia 2020
Dziś obchodzimy święto górnikówTwitter/KPRM
Na 4 grudnia tradycyjnie przypada Dzień Górnika. Tego dnia świętować będą także geolodzy oraz inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

Barbórkę obchodzimy na cześć św. Barbary z Nikodemii, patronki górników, dobrej śmierci i trudnej pracy. To właśnie 4 grudnia wszystkie Barbary obchodzą swoje imieniny. 

W tradycji górniczej dzień ten rozpoczyna się poranną mszą świętą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary. Następnie odbywa się uroczysty przemarsz orkiestry górniczej, która maszerując między osiedlami zamieszkanymi przez górników oraz ich rodziny, odśpiewuje swój hymn.

4 grudnia to święto radosne - odbywają się m.in. występy artystyczne, koncerty, bale i uroczyste akademie, w których uczestniczą także rodziny górnicze. W Barbórkę wręczane są także specjalne odznaczenia dla zasłużonych górników i innych pracowników przemysłu wydobywczego.

Z tej okazji życzenia do górników skierowali m.in. prezydent Andrzej Duda oraz Kancelaria premiera Mateusza Morawieckiego:

Jako cała redakcja portalu Telewizji Republika również pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia. Szczęść Boże!

Źródło: Twitter

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze