Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

171 rocznica śmierci Chopina: zabierzcie przynajmniej me serce do Warszawy

ASy 17:04 17 października 2020
Fryderyk ChopinWikimedia
W 1945 roku odbyło się uroczyste wmurowanie urny z sercem kompozytora w filar kościoła św. Krzyża w Warszawie. Wcześniej, w 1944 roku podczas Powstania Warszawskiego przeniesiono ją do Milanówka.

Na trasie przejazdu pojawiło się tysiące mieszkańców stolicy. Wydarzenie było transmitowane przez Polskie Radio.

Fryderyk Chopin zmarł 17 października 1849 roku. W chwili śmierci towarzyszyła mu siostra Ludwika, która zgodnie z ostatnią wolą przewiozła ukryte serce brata z Paryża do Warszawy w styczniu 1850 r. słój z sercem trzymała początkowo w domu na Podwalu. Później urnę umieszczono w kościele św. Krzyża.

Usytuowany w sąsiedztwie Pałacu Czapskich/Krasińskich, był parafialnym kościołem rodziny artysty. To w nim zostały ochrzczone dwie siostry Fryderyka: Izabela i Emilia.

- Wraca serce Chopina na należne sobie miejsce, wraca to płomienne serce do stolicy, za którą ongiś tak gorąco na obczyźnie tęskniło, i w której po śmierci spocząć pragnęło –  mówił podczas przeniesienia urny z sercem w 1945 r. ks. Pietrzyk.

- Wraca więc, to gorąco kochające swą Polskę serce, na to miejsce, które mu tu nad Wisłą ongiś wybrał naród. Kościół św. Krzyża otrzymuje je dziś od narodu z powrotem.

 

Źródło: polskieradio24.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze