Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

101 lat odrodzonej Polski. Oddajmy hołd twórcom niepodległej Polski

8:14 11 listopada 2019
pixabay
W poniedziałek mija dokładnie 101 lat, odkąd Józef Piłsudski odebrał od Rady Regencyjnej pełnię władzy nad odtwarzanymi oddziałami Wojska Polskiego. Jedenasty dzień listopada został przyjęty jako umowna data odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości po 123 latach przebywania pod jarzmem trzech zaborców. Z tej okazji w całym kraju organizowane są uroczystości, marsze i msze za ojczyznę. Pamiętajmy, aby uczcić bohaterów wolnej Polski i wywiesić flagę na swoich balkonach i domach.

 

W roku 1795 r. Polska zniknęła z map Europy i świata. Wówczas monarchowie Rosji, Prus i Austrii (a właściwie imperium Habsburgów) uzgodnili wzajemnie traktat, na mocy którego przeprowadzili ostatni rozbiór Rzeczypospolitej. Na 123 lata wpadliśmy w sidła trzech zaborców.

Dopiero w 1918 r. dzięki wielomiesięcznym, uporczywym i konsekwentnym działaniom takich Polaków, jak m.in. Józef Piłsudski, Roman Dmowski czy Ignacy Jan Paderewski, a także organizacjom i ich członkom zrzeszającym rodaków tęskniących za suwerenną ojczyzną, udało się wyrwać ją spod zaborów.

Z okazji tego jednego z najważniejszych wydarzeń w naszej ponad 1000-letniej historii na najbliższy poniedziałek w całym kraju zaplanowane są uroczystości patriotyczne. Centralne zorganizowano w Warszawie, a udział w nich wezmą najważniejsi politycy w kraju.

W przeddzień święta niepodległości, 10 listopada, w 34 miastach Polski odbędą się pikniki „Służymy Niepodległej”. Będzie to doskonała okazja, żeby poznać współczesne Wojsko Polskie, a także jego historię.

Ciekawe inicjatywy przygotowane zostały w Białymstoku, gdzie z okazji 101-lecia niepodległości odbędzie się m.in. rajd samochodowy, który organizowany jest już po raz 28.

Natomiast w Szczecinie, Gdańsku, Krakowie i we Wrocławiu zorganizowane będą pochody niepodległości. Nie możemy nie wspomnieć o największym tego typu wydarzeniu, które środowiska patriotyczne przygotowują w Warszawie i w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczestników.

Warto wspomnieć o grze plenerowej przygotowanej w Warszawie przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Aby wziąć udział w wydarzeniu, w dniach 8–10 listopada 2019 r. należy odwiedzić wybrane miejsca, które znajdują się na terenie Warszawy i związane są z historią i tradycjami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Katyńskie, Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej i Centralną Bibliotekę Wojskową. Wcześniej należy z Centralnej Biblioteki Wojskowej (ul. Ostrobramska 109) pobrać kartę uczestnika. Karty będą wydawane 8 listopada w godz. 9–19 oraz 9 listopada w godz. 10–16.

Finał gry planowany jest na 10 listopada 2019 r. podczas pikniku „Służymy Niepodległej” w Muzeum Wojska Polskiego.

 

Czytaj także:

Kaczyński do Polaków: Mogą być kontynuowane te wszystkie przedsięwzięcia, które służą społeczeństwu [ZOBACZ PRZEMOWĘ]

Źródło: Jan Przemyłski / Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze