Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

To już paranoja! Timmermans przygotował pozew przeciwko Polsce?

AS 15:41 17 września 2018
Zrzut ekranu z serwisu YouTube/The Daily Conversation
Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans przygotował pozew do unijnego Trybunału przeciwko Polsce w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. W środę decyzję mają zaakceptować unijni komisarze. Tak ustaliła nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

To ostatni etap w postępowaniu o naruszenie unijnego prawa. Komisja rozpoczęła je w lipcu, kwestionując przepisy odsyłające część sędziów Sądu Najwyższego, także Pierwszą Prezes, w stan spoczynku. Według Brukseli grozi to upolitycznieniem Sądu.

W poniedziałek o przygotowaniach do środowego posiedzenia komisarzy rozmawiali szefowie ich gabinetów. I na tym spotkaniu - jak dowiedziała się korespondentka Polskiego Radia - poinformowano, że Frans Timmermans w środę zaproponuje skierowanie pozwu przeciwko rządowi w Warszawie do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Wiceszef Komisji ma przyjść z dwustronicowym uzasadnieniem decyzji. 

Brukselska korespondentka Polskiego Radia ustaliła też, że Komisja ma zawnioskować o tryb przyspieszony rozpatrzenia pozwu i tak zwane środki tymczasowe, czyli zawieszenie stosowania przepisów o Sądzie Najwyższym do czasu rozpatrzenia pozwu przez Trybunał.Tak Komisja postąpiła przy okazji Puszczy Białowieskiej. Wtedy – jak informuje Beata Płomecka - wiceprezes Trybunału zgodził się na środki nadzwyczajne po 6 dniach od otrzymaniu prośby z Brukseli pod groźbą wysokich kar finansowych – 100 tysięcy euro dziennie gdyby Polska się do nich nie zastosowała. Kiedy pozew wpłynie do Trybunału wyznaczona zostanie data rozprawy podczas której przedstawiciele Komisji Europejskiej i polskiego rządu będą mogli przedstawić swoje racje. Po niej sędziowie Trybunału ogłoszą wyrok, wszystko może potrwać kilka tygodni.

Do zastrzeżeń Komisji dotyczących ustawy o Sądzie Najwyższym i żądań wprowadzenia zmian dwukrotnie odnosił się polski rząd. W ubiegłym piątek przysłał ostatnią odpowiedź odrzucając zastrzeżenia Komisji i uznając je za bezzasadne. Władze w Warszawie napisały, że reforma sądownicza była konieczna i że ustawa o Sądzie Najwyższym nie łamie niezawisłości sędziów. Wskazał też na brak kompetencji Unii do zajmowania się tą kwestią.

Reforma sądownictwa ma być tematem jutrzejszego wysłuchania Polski na unijnej naradzie ministerialnej w Brukseli. Komisję Europejską na tym wysłuchaniu będzie reprezentował Frans Timmermans, który w środę zda komisarzom relację z posiedzenia.

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


SPECJALNA "POLITYCZNA KAWA"- BEATA SZYDŁO - PiS TO PARTIA EUROENTUZJASTÓW
Wczytuję komentarze...
Najnowsze